Kard. Brandmüller: Pasterze Kościoła nie walczą z błędami, więc działać muszą wierni

Niemiecki kardynał Walter Brandmüller powiedział, że „pasterze Kościoła katolickiego stracili zdrowy ogląd”. – Nie walczą z błędami. W tej sytuacji działać muszą wierni – zaznaczył hierarcha.

Kard. Walter Brandmüller/fot. ilustracyjne/fot. YouTube/EWTN katholisches TV

Od kilku lat niemiecki kardynał angażuje się w debatę o najważniejszych sprawach Kościoła. Krytykował decyzję o abdykacji papieża Benedykta XVI. Był także współautorem „dubiów” wysłanych Kongregacji Nauki Wiary i Franciszkowi.

W rozmowie z portalem kath.net kard. Walter Brandmüller ostrzegł, że Kościół znalazł się w ciężkiej sytuacji. Skrytykował też popularne w Niemczech hasła o zniesieniu celibatu oraz zmianie moralności w kwestii seksualności.

– Jest rzeczą niebezpieczną, gdy zaburzeniu ulega równowaga między głoszeniem a działaniem Kościoła. Dzieje się tak, gdy w centrum nie stoją centralne tajemnice wiary, ale problemy świata – a i one w dodatku nie w świetle wiary, ale według kryteriów użyteczności i wykonalności – powiedział kard. Brandmüller.

Zwrócił też uwagę, że nieraz „powołani i wyświęceni pasterze i nauczyciele zawodzą i nie sprzeciwiają się błędowi”. Wówczas o prawdę muszą walczyć wierni na mocy otrzymanego sakramentu bierzmowania. Zdaniem hierarchy, Kościół znajduje się dzisiaj w takiej sytuacji „w wielu miejscach”.

Kard. Brandmüller stanął także w obronie celibatu. – Trzeba zrozumieć, że Kościół nie może odejść od celibatu bez zrywania z tradycją sięgającą Apostołów i stąd zobowiązującą – ocenił kardynał.

Odniósł się też do pomysłów zmiany katolickiej moralności seksualnej. – Teologia moralna nie może oczywiście przejść obojętnie obok przemiany stosunków życiowych we współczesnym społeczeństwie. W istocie, trzeba wziąć pod uwagę społeczną rzeczywistość. A jednak, jakkolwiek [ta rzeczywistość] mogłaby się zmieniać – istota osoby ludzkiej, jej natura jako „ducha w ciele”, jest zawsze taka sama. I stąd pewne normy obyczajowe […] nie podlegają dowolności i zmianom w społeczeństwie. Spójne wewnętrznie zastosowanie tych norm wobec wymogów dnia – tak, ale zmiana norm – nie – podsumował hierarcha.

pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.