Kard. Kasper mówi, że wyświęcanie kobiet jest niemożliwe nawet według Franciszka. Natomiast cieszy go rozdawanie Komunii Św. przez kobiety

Kard. Walter Kasper w rozmowie z „Frankfurter Rundschau” powiedział, że Jan Paweł II „definitywnie stwierdził”, że Kościół nie ma uprawnień do wyświęcania kobiet. Zaznaczył, że tak samo uważa Franciszek.

Kard. Walter Kasper/fot. YouTube/Fraternità di Romena

Kard. Kasper przypomniał, że na podstawie Nowego Testamentu i Tradycji – nie tylko w Kościele katolickim, ale we „wszystkich Kościołach pierwszego tysiąclecia” – święcenia kapłańskie są zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Podobne zasady obowiązywały też w heretyckich odłamach do lat trzydziestych XX wieku.

Kardynał zapytany o święcenia diakonatu dla kobiet przypomniał, że Franciszek ustanowił w tym celu specjalną komisję. Nie doszła ona do jednoznacznych wniosków. Natomiast zaznacza, że obecnie nie podejmuje się zbyt wielu działań w tym kierunku.

Dodał, że „nie wszystkie funkcje przywódcze w Kościele wymagają święceń”. – Wydaje mi się, że ważniejsze dla mnie jest to, że dzisiaj, kobiety, jako referentki duszpasterskie, szafarki Komunii Św. [sic!], lektorki, katechetki, teolożki oraz pracownice Caritasu i administracji kościelnej robią dziesięć razy więcej niż kiedykolwiek ówczesne diakonise – powiedział kardynał Kasper.

– Każda diecezja i każda parafia upadłyby bez tej służby kobiet – przekonywał.

Kard. Kasper wyraził zaniepokojenie protestami w Niemczech w ramach inicjatyw „Maria 2.0” lub „Dzień diakonis”, które nawołują do „strajku kościelnego” oraz domagają się między innymi dopuszczenia do święceń. Wyraził wątpliwość co do celowości strajku kościelnego i podkreślił, że „w żadnym wypadku nie należy instrumentalizować Matki Bożej, Maryi”.

– Święta Katarzyna ze Sieny nie była ani diakonisą, ani kapłanką, ale zrobiła znacznie więcej niż wszyscy kardynałowie tamtych czasów. Św. Hildegarda z Bingen publicznie prawiła duchowieństwu z Kolonii takie kazania, że żaden biskup ani papież nie mógłby sobie dzisiaj na to pozwolić – powiedział. – Takich odważnych kobiet, napełnionych Duchem Bożym, potrzebujemy także dzisiaj – dodał bliski doradca Franciszka.

gosc.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.