Kard. Marc Ouellet upomina niemiecki episkopat

Kard. Reinhard Marx/fot. blu-news.org/CC BY-SA 2.0

Jak podaje „Herder Korrespondenz”, w maju odbyło się spotkanie robocze trzech kardynałów: Luis Ladaria SJ, prefekt Kongregacji Nauki Wiary; Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów i inicjator spotkania oraz Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Tematem była „droga synodalna” niemieckiego episkopatu, który coraz mocniej oddala się od Kościoła.

Kard. Ouellet zwołał spotkanie na wieść o przygotowaniach do tzw. „drogi synodalnej”. Niemieccy biskupi wraz z omitetem Centralnym Katolików Niemieckich chce na niej rozprawiać o kapłaństwie kobiet, zniesieniu celibatu oraz zmianie katolickiej etyki seksualnej.

Treść przygotowanego na spotkaniu listu przedstawiono Franciszkowi. Ten skonsultował go jeszcze z kard. Walterem Kasperem. List został zaadresowany do wszystkich katolików w Niemczech.

– W Niemczech list przyjęto co prawda z dużym uznaniem, ale następnie odłożono go na bok i robiono dalej po swojemu. Ale bez odnowy w wierze wszystkie, nawet dobrze przemyślane reformy strukturalne pójdą na marne – powiedział „Herder Korrespondenz” kard. Walter Kasper.

– Oszukujemy się, twierdząc, że samymi tylko reformami strukturalnymi można rozbudzić na nowo radość wiary. Ostatecznie może to doprowadzić do nowego, jeszcze głębszego rozczarowania – dodał.

– Na początku września w liście do przewodniczącego niemieckiego episkopatu kard. Ouellet potwierdził zaniepokojenie Watykanu rozwojem sytuacji w Kościele w Niemczech i dołączył list Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. W dokumencie stwierdzono, że plany biskupów niemieckich naruszają normy kanoniczne i faktycznie zmierzają do zmiany powszechnych norm i nauki Kościoła. Przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Marx odpisał kard. Ouelletowi, że niemiecka „droga synodalna to proces sui generis”, a jego postanowienia nie powinny być odczytywane w świetle prawa kanonicznego – podaje Radio Watykańskie.

– Mamy nadzieję, że wyniki kształtowania opinii publicznej w naszym kraju będą pomocne również całemu Kościołowi powszechnemu i innym episkopatom – odpowiedział kard. Marx.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.