28 marca 2024
Kościół i wiara

Kard. Sarah: „Kościół nie jest własnością pseudoreformatorów. Nie mogą więc Go zmieniać, bo on do nich nie należy”

Kard. Robert Sarah/fot. François-Régis Salefran/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Kardynał Robert Sarah w wywiadzie dla francuskiej agencji I.Media przypomniał, że „Kościół nie jest własnością pseudoreformatorów”. – Nie mogą więc zmieniać Kościoła, bo on do nich nie należy – podkreślił. Prefekt  Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odpiera też zarzuty o „zbyt pesymistyczną” wizję Kościoła.

Kard. Robert Sarah przypomniał, że już kard. Joseph Ratzinger stwierdzał krótko przed wyborem na papieża, że Kościół przeżywa najpoważniejszy kryzys w swej historii. Zauważa, że dzisiaj „sytuacja jest jeszcze gorsza”, gdyż pod adresem hierarchów „padają oskarżenia, o których nie słyszało się w przeszłości”.

Hierarcha podaje za przykład Francję, która „wyrzekła się swych chrześcijańskich korzeni, ustanawia prawa sprzeczne z prawem Bożym i naturą”. Ukazuje też paradoksy, jak np. dążenie do zniesienia kary śmierci przy jednoczesnym dążeniu do prawa do mordowania nienarodzonych dzieci. Innym przykładem jest walka z okaleczaniem genitaliów, z drugiej zaś pozwalanie na okaleczanie ludzi, którzy chcą „zmienić” płeć.

– Są to diaboliczne sprzeczności – podkreśla kardynał.

Zwraca również uwagę na „tragiczne podziały wewnątrz Kościoła”, przez co „każdy myśli, jak mu się podoba”.  – W aktualnej sytuacji katolicy muszą brać przykład z apostołów, kiedy spotkała ich burza na jeziorze. Z jednej strony tak jak oni musimy utrzymać kurs, trwać w niezmiennym nauczaniu Kościoła, a zarazem wołać do Jezusa o ratunek. Wierność doktrynie i gorliwa modlitwa to sposób na wyjście z aktualnej burzy – mówi kard. Robert Sarah.

Ponownie podkreśla, że obecna dramatyczna sytuacja jest wynikiem kryzysu tożsamości samych hierarchów Kościoła. – Któż ochroni owce, jeśli pasterzy ogarnia lęk i uciekają przed wilkami? – pyta kardynał. Uważa również, że to właśnie lęk leży u podstaw problemów.

– Niektórzy biskupi boją się krytyki, bo są skoncentrowani na sobie, stali się bardzo ostrożni, unikają jasnych sformułowań, aby nie musieli się zmierzyć z opozycją czy męczeństwem. Trzeba tymczasem na nowo odnaleźć Boga, na Nim się skoncentrować, zawierzyć Jego łasce. Bo kiedy jesteśmy z Nim, niczego się nie lękamy – tłumaczy hierarcha.

vaticannews.va

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net