Kard. Woelki: Ryzykujemy jedność z Kościołem katolickim

Kard. Rainer Maria Woelki/fot. StagiaireMGIMO/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Arcybiskup Kolonii, kardynał Rainer Maria Woelki ostrzega, że Kościołowi w Niemczech grozi odłączenie od Kościoła powszechnego. Podzielił się też swoimi spostrzeżeniami na temat podróży do USA oraz różnicach w podejściu do kapłaństwa.

Kard. Woelki w rozmowie z „Kirchenzeitung Koeln” powiedział, że podczas podróży do USA miał „obawy, że nasza »droga synodalna« wyprowadzi nas na specjalną niemiecką drogę, że ryzykujemy w najgorszym razie nawet jedność z Kościołem powszechnym i to, że staniemy się niemieckim Kościołem narodowym”.

– Nikt nie może tego chcieć i powinniśmy traktować te przestrogi poważnie. Wielu moich rozmówców potrząsało głowami, że jesteśmy w Niemczech gotowi świadomie zmienić powierzony nam depozyt wiary, ponieważ tego się od nas głośno wymaga. Otwarcie wyrażano obawę, że w ten sposób może dojść do podziału w Kościele powszechnym lub też podziału w Kościele niemieckim – wyznał kardynał.

Zwrócił też uwagę, że w Ameryce nie ucieka się od trudnych pytań. – Ale miałem wrażenie, że tam odpowiedzi udziela się w świetle wiary Kościoła powszechnego, a nie w formie własnej narodowej inicjatywy albo teologicznym przecenianiu samego siebie – podkreślił kard. Woelki, abp Kolonii.

– Jestem zdania że droga, którą się obecnie w Niemczech podąża, jest bardzo niebezpieczna, szczególnie jeśli chodzi o podział wewnątrz Kościoła niemieckiego. Papież w swoim liście jednoznacznie prosił nas, byśmy zachowali „sensus Ecclesiae” (zmysł Kościoła) i byśmy pozostawali w jedności z Kościołem powszechnym i w Jego wierze – ocenił i przypomniał, że jedność ponad granicami narodów jest bardzo cenna, stąd trzeba ją zachować.

gosc.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.