Ks. prof. KUL twierdzi, że „uderzanie w ekumenizm to uderzanie w Kościół”. Prof. Bartyzel: Chyba w „kościół” akukumaniacki, bo w katolicki na pewno nie

Prof. Jacek Bartyzel/fot. YouTube/PCh24TV · Polonia Christiana

W serwisie KAI pojawiła się wypowiedź ks. prof. Przemysława Kantyka, dyrektora sekcji Ekumenizmu Wydziału Teologii KUL. Przekonuje, że „uderzanie w ekumenizm to uderzanie w Kościół”. W ostrych słowach do tekstu odniósł się prof. Jacek Bartyzel i wyjaśnił, czemu „autorytet” z KUL jest w totalnym błędzie.

– W Polsce (ale nie tylko) ich nasilenie nastąpiło w 2017 roku, wraz z upamiętnieniem 500-lecia Reformacji. Wtedy ludzie z tzw. środowisk tradycjonalistycznych, nawet dziennikarze, publicyści i reżyserzy rozpoczęli nagonkę na Lutra, którą bardzo boleśnie odczuli dziś żyjący w Polsce protestanci – przekonuje w wywiadzie ksiądz prof. Kantyka.

– Luter dawno nie żyje. Jego poglądów Kościół katolicki nigdy nie przyjął i nie zmierza przyjąć. Uderzano jednak w nauczanie i osobę Lutra, aby w istocie uderzyć we własny Kościół i odciąć się od jego zaangażowania ekumenicznego podjętego na II Soborze Watykańskim oraz zdeprecjonować działania ekumeniczne papieża Franciszka. Bywa też, że niektóre media katolickie promują wypowiedzi samozwańczych ekspertów od Lutra, siejących zamęt w umysłach słuchaczy przez swą niekompetencję i błędne interpretacje. Tego typu wypowiedzi tylko pozornie bronią katolickiej wiary – stwarzając wrażenie, że protestanci ją atakują – a w najgłębszej swej warstwie sprzeciwiają się soborowej drodze Kościoła katolickiego i przez to są w rzeczywistości antykościelne – kontynuował.

To tylko wierzchołek góry lodowej, którą w swoim materiale opublikowała agencja o nazwie Katolicka Agencja Informacyjna.

Do tego tekstu odniósł się prof. Jacek Bartyzel. – Chyba w „kościół” akukumaniacki, bo w katolicki na pewno nie. A profesorowi od ekumenizmu, który chyba nie słyszał nawet o katolickiej nauce o usprawiedliwieniu, zdefiniowanej dogmatycznie przez Sobór Trydencki, przypomnijmy choć kilka kanonów – napisał profesor Bartyzel na Facebooku.

– Kan. 9. Jeśli ktoś twierdzi, że grzesznik zostaje usprawiedliwiony przez samą wiarę w tym znaczeniu, iż nie potrzeba niczego innego do współdziałania w uzyskaniu łaski usprawiedliwienia, oraz że bynajmniej nie jest konieczne, aby aktem własnej woli przygotował się do niej i przysposobił – niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych – przypomina prof. Jacek Bartyzel.

– Kan. 12. Jeśli ktoś twierdzi, że wiara usprawiedliwiająca jest tylko ufnością w miłosierdzie Boga, który odpuszcza grzechy ze względu na Chrystusa, albo że ta ufność jest jedynym źródłem usprawiedliwienia – n.b.w. – pisze profesor.

– Kan. 24. Jeśli ktoś twierdzi, że otrzymana sprawiedliwość nie zostaje zachowana i nie wzrasta wobec Boga przez dobre czyny, lecz że czyny są tylko owocem i znakiem otrzymanego usprawiedliwienia, a nie przyczyną jego wzrostu – n.b.w. – czytamy dalej.

– Kan. 26. Jeśli ktoś twierdzi, że sprawiedliwi nie powinni za dobre czyny, dokonane po Bożemu, oczekiwać i spodziewać się zapłaty wiecznej od Boga dzięki jego miłosierdziu i zasługom Jezusa Chrystusa, jeśli dobrze postępując i zachowując przykazania wytrwali aż do końca – n.b.w. – napisał w poście profesor.

– Kan. 31. Jeśli ktoś twierdzi, że usprawiedliwiony grzeszy, gdy spełnia dobre uczynki przez wzgląd na wieczną nagrodę – n.b.w.; Kan. 32. Jeśli ktoś twierdzi, że dobre czyny usprawiedliwionego człowieka w tym znaczeniu, że są darami Boga, iż nie są także dobrymi zasługami usprawiedliwionego, albo że sam usprawiedliwiony dobrymi czynami, które spełnia z pomocą łaski Bożej i przez zasługę Jezusa Chrystusa (którego jest żywym członkiem), nie zasługuje prawdziwie na wzrost łaski, na życie wieczne i na samo osiągnięcie tego życia (jeśli jednak umrze w łasce), a także nie zasługuje na powiększenie chwały – n.b.w. – podsumował.

ekai.pl, facebook.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.