Kto może sprawować Eucharystię? Ks. Janusz Chyła krótko: Trzeba być kapłanem (WIDEO)

Proboszcz z Chojnic, ks. Janusz Chyła w materiale kanału „Katecheza bez granic” odpowiada na kilka pytań dotyczących Najświętszego Sakramentu. Podkreśla, że tylko kapłan może sprawować Eucharystię.

Ks. Janusz Chyła przypomina sytuację z wieczernika, gdy Chrystus powiedział do obecnych „to czyńcie na moją pamiątkę” .

– Powiedział to do apostołów. W związku z tym apostołowie i ich następcy – także oczywiście prezbiterzy, którzy otrzymują w ramach sukcesji apostolskiej przywilej pomagania biskupom, czyli następcom apostołów – Chrystus do nich skierował to posłannictwo – mówi ks. Janusz Chyła.

– Trzeba mieć sakrament święceń w stopniu czy prezbiteratu czy biskupstwa, aby można było te słowa Jezusa z wieczernika wypowiadać z mocą skutku oczekiwanego – podkreśla proboszcz z Chojnic.

– „To jest ciało moje, to jest krew moja”. Jeśli ktoś wypowie te słowa nie mając sakramentu święceń, to oczywiście te słowa będą ważne, ale nie będą odnosiły spodziewanego skutku – zaznacza kapłan.

– Trzeba być kapłanem, aby można było sprawować Eucharystię – podsumowuje.

Poniżej pełne nagranie programu z ks. Januszem Chyłą. Porusza kilka innych tematów związanych z Najświętszym Sakramentem.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

4 thoughts on “Kto może sprawować Eucharystię? Ks. Janusz Chyła krótko: Trzeba być kapłanem (WIDEO)

 • Avatar
  30 grudnia 2019 at 18:37
  Permalink

  Kompletne bzdury głosi wielebny Chyła.

  Reply
 • Avatar
  4 stycznia 2020 at 14:58
  Permalink

  A gdzie w Piśmie Świętym jest napisane że musi to byc osoba „konekrowana” ? To hest wymysł KK ! Ja byłem ateista , dzięki łasce boże nawróciłem się do Boga ale nie w Kościele Katolickim ale Protestanckim. Pismo Swi3te mówi (choćby 1 list Ap. Piotra, 2.9. że wszyscy jesteśmy powszechnym kapłaństwem i świ3tymi reprezuntującymi Boga na Ziemi. Tak więc wcale nie jest do tego potrzebny żaden ksiądz czy duchowny, każdy świadomie nawrócony i wierzący człowiek może sprawować wieczerzę pańska pod postacia chleba i wina !

  Reply
  • Avatar
   8 stycznia 2020 at 16:24
   Permalink

   „A gdzie w Piśmie Świętym jest napisane że musi to byc osoba „konekrowana” ? To hest wymysł KK !” – A gdzie jest napisane że sola scriptura jest Biblijna? Mam nadzieję że jesteś świadom że korzystacie z ‚odchudzonej’ Biblii zmodyfikowanej przez Lutra. Jak mi nie wierzysz to porównaj sobie Biblie przetłumaczone na niemiecki zanim Luter tego dokonał.
   „Ja byłem ateista , dzięki łasce boże nawróciłem się do Boga ale nie w Kościele Katolickim ale Protestanckim.” – To proponuję się nawrócić na Katolicyzm, bo skąd wiesz że twój zbór protestancki jest prawdziwy? Skąd wiesz że nie są nimi baptyści, metodyści, zielonoświątkowcy czy którykolwiek inny protestancki klub towarzyski? Kwestia autorytetu u protestantów to zawsze śmieszna sprawa. A jak powiecie że Biblia jest autorytetem to nagle okaże się że interpretacji wg. pastorów jest tak dużo że sami się w tym gubicie. Jedyne co protestanci mają wspólnego to to że protestują przeciwko KK – a czym się różnią protestanci? Różnią się całą resztą.
   „Pismo Swi3te mówi (choćby 1 list Ap. Piotra, 2.9. że wszyscy jesteśmy powszechnym kapłaństwem i świ3tymi reprezuntującymi Boga na Ziemi. ”
   – I znowu wybiórcze jak na protestantów przystało traktowanie Biblii. Ten fragment jest częścią większego tekstu w którym to Wierni są nowym narodem wybranym, który ma spełniać rolę kapłana wśród wszystkich innych narodów, a ci Wierni nie odrzucali kapłaństwa. Porównaj sobie z fragmentami Wj 19,6, Iz 43,20n i Ml 3,17.
   „Tak więc wcale nie jest do tego potrzebny żaden ksiądz czy duchowny, każdy świadomie nawrócony i wierzący człowiek może sprawować wieczerzę pańska pod postacia chleba i wina !” – Nieprawda. Musi być ksiądz. Jakbyś znał przebieg Mszy, znaczenie każdego momentu tej Mszy i jak się to ma do Biblii to byś takich rzeczy wyjętych z kontekstu nie wypisywał. Którykolwiek inny protestancki pastor powie że nawet nie trzeba sprawować wieczerzy, inni nawet powiedzą ‚po co ten chleb i wino’. Przypominam ci że Biblię dał wam protestantom Kościół Katolicki i tylko KK ma pełne prawo do interpretacji tych tekstów a wy korzystacie z odchudzonej i zmodyfikowanej Biblii. Nie tylko z Biblią ale również z historią protestanci mają na bakier.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.