Liczba kapłanów w Azji i Afryce rośnie, a w Europie maleje. Nasz i amerykański kontynent to 80 proc. przypadków opuszczenia stanu kapłańskiego

– Centralne Biuro Statystyki Kościoła poddało analizie zmieniającą się liczbę kapłanów na świecie pomiędzy 2013 a 2018 rokiem: w całości jest obecnie 414 tys. kapłanów, nastąpił zatem niewielki spadek – o 0,3 proc. W uwzględnianym okresie zostało wyświęconych 43 tys. prezbiterów, połowa z nich na kontynencie afrykańskim i azjatyckim – czytamy na vaticannews.va. Z danych wynika jednoznacznie, że najgorzej w kwestii powołań i wierności Kościołowi jest w Europie i to w bardzo wyraźnym stopniu.

W Afryce liczba kapłanów wzrosła o ponad 14 proc. W Azji natomiast wzrost wyniósł 11 proc. W Ameryce nie odnotowano większych zmian. Niewielki spadek dotknął Australię i Ocenię, bo jedynie 1 proc.. Większy jednak – kolejny już raz – uderzył w Europę. Liczba kapłanów na naszym kontynencie spadła o 7 proc..

Procentowy udział w ogólnoświatowej liczbie kapłanów z Europy zmalał z 44,3 proc. w 2013 roku do 41,3 proc. w roku 2018.

W ciągu pięciu lat najwięcej nowych kapłanów wyświęcono w Ameryce (28,3 proc.), niewiele jednak mniej w Afryce (25,5 proc.). Podobnie w Azji, jest to niewiele ponad 25 proc. ogólnej liczby święceń. Europa z wynikiem nieco ponad 20 proc. znalazła się na końcu.

W badanym okresie czasu, stan kapłański opuściło 6 tys. księży. Aż 81 proc. z nich dotyczy Europy i Ameryki.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Enable Notifications    OK No thanks