Matka Teresa z Kalkuty ogłoszona świętą

Manfredo Ferrari, licencja CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
Manfredo Ferrari, licencja CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Kościół oficjalnie przyjął w poczet świętych jedną z najsławniejszych postaci XX wieku – Matkę Teresę z Kalkuty. Założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości, mimo wielu szkalujących ją treści wśród środowisk antyklerykalnych, jest przykładem prawdziwego podążania za Chrystusem przez swoje życie.

W uroczystej Mszy świętej wzięło udział 120 tys. wiernych. W homilii papież Franciszek powiedział, że „Matka Teresa przez całe swoje życie była hojną szafarką Bożego miłosierdzia”. Stała się „dyspozycyjną dla wszystkich poprzez przyjęcie i obronę życia ludzkiego, zarówno nienarodzonego jak i opuszczonego i odrzuconego”.

– Zaangażowała się w obronę życia nieustannie głosząc, że ten kto się jeszcze nie narodził, jest najsłabszym, najmniejszym, najbiedniejszym. Pochylała się nad osobami konającymi, pozostawionymi, by umrzeć na poboczu drogi, uznając godność, jaką obdarzył je Bóg; mówiła możnym ziemi, aby uznali swoje winy w obliczu zbrodni ubóstwa, które sami stworzyli. Miłosierdzie było dla niej solą nadającą smak każdemu z jej dzieł oraz światłem rozjaśniającym ciemności tych, którzy nie mieli nawet łez, aby opłakiwać swoje ubóstwo i cierpienie – mówił ojciec święty.

Święta Matka Teresa urodziła się 26 sierpnia 1910 roku w Skopje (obecnie Macedonia). Założyła zgromadzenie Misjonarek Miłości, które w roku jej śmierci prowadziły 610 misji dla najbardziej potrzebujących i chorych w 123 krajach świata. Siostry misjonarki prowadzą hospicja, domy dla zakażonych wirusem HIV, trądem, gruźlicą, jadłodajnie, programy wspierające dzieci i rodziny, domy dziecka oraz szkoły. Święta odeszła do Pana 5 września 1997 roku. Liturgiczne wspomnienie świętej Matki Teresy z Kalkuty obchodzone będzie w dniu jej śmierci.

CWIK/Pch24.pl, Gosc.pl, Wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.