Pożar w katedrze Notre Dame ugaszony

Około godz. 4 rano ugaszony został pożar katedry Notre Dame. „Le Figaro” powołując się na źródła w straży pożarnej informuje, że strażacy są nadal w pogotowiu.

Pożar katedry Notre Dame i moment zawalenia się iglicy/fot. Twitter CoBaL/𝔯𝔢𝔞𝔫𝔫𝔢 • втѕ aт wəмвləy (kolaż)

Około godz. 3 rzecznik straży poinformował, że udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia i „wziąć go pod kontrolę”. W akcji wzięło udział 4 tys. strażaków.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że Notre Dame zostanie odbudowana. Zapowiedział ogłoszenie międzynarodowej zbiórki na odbudowę katedry. Najbogatszy człowiek Francji, Franois-Henri Pinault, który stoi na czele firmy Kering i grupy Artemis, ogłosił, że jego rodzina przeznacza 100 mln euro na odbudowę zniszczonej przez ogień katedry.

Skarbiec katedralny nie został objęty pożarem. Jak poinformował rektor katedry prał. Patrick Chauvet, Uratowano koronę cierniową, tunikę św. Ludwika, króla Francji i kilka cennych kielichów mszalnych. Nie udało się jednak zdjąć ze ścian „wielkich obrazów”.

Pożar w katedrze Notre Dame zaczął się o 18.50 w poniedziałek. Krótko przed godz. 20 zawaliła się iglica. Dwie charakterystyczne wieże katedry i fasadę czołową udało się uratować.

gosc.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.