Stan Queensland uchwalił ustawę. Księża mogą dostać wybór: 3 lata więzienia lub wieczne potępienie

Parlament stanu Queensland w Australii przyjął ustawę, która nakazuje katolickim księżom złamać tajemnicę spowiedzi w przypadku, gdy penitent wyspowiada się z grzechu dotyczącego molestowania nieletnich. Za niedopełnienie obowiązku grozi księdzu do trzech lat więzienia. Natomiast za złamanie tajemnicy spowiedzi kapłan jest natychmiast ekskomunikowany.

– Molestowanie seksualne dziecka jest okrutnym przestępstwem, które rani jednostki, rodziny oraz może spowodować dodatkowe szkody dla całej społeczności – napisano w uzasadnieniu ustawy.

Australijski episkopat „podziela opinię czynników prawnych co do szkodliwości przestępstw seksualnych wobec najmłodszych, potrzebę ich ścigania oraz surowego karania, ale nie może zgodzić się na traktowanie sakramentu pojednania jako źródła pozyskiwania informacji”.

– Wszystko, co mówi się podczas spowiedzi zostaje objęte absolutną tajemnicą, której kapłan jest zobowiązany bronić za wszelką cenę, również za cenę życia. Spowiednik podczas spowiedzi nie występuje jako osoba prywatna, która otrzymuje informacje i potem może być ich przekazicielem, ale jest szafarzem, sprawującym posługę w imieniu Boga – oświadczyli australijscy biskupi.

Kapłan w razie złamania tajemnicy spowiedzi jest od razu wyłączony ze wspólnoty Kościoła. Może jedynie zachęcić sprawcę w trakcie spowiedzi do zaprzestania takiej działalności – które to mocne postanowienie wynika z warunków dobrej spowiedzi, be którego spowiedź jest nieważna – oraz do zgłoszenia się do władz i przyznania do winy.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.