„Świętość nie jest dla lekkoduchów”. Ks. prof. Marek Chmielewski o różnicy między pobożnością a dewocją (WIDEO)

– Dewocja to szukanie i stawianie siebie w pobożności. Święty zaś szuka Chrystusa – mówi ks. prof. Marek Chmielewski w komentarzu do styczniowego numeru Miesięcznika Egzorcysta. Kapłan wyjaśnia, na czym polega różnica między świętością a dewocją. Wskazuje także, jak nie popaść w dewocję oraz jak można pomóc komuś, kto dewotą już się stał.

Tematem przewodnim styczniowego numeru Miesięcznika Egzorcysta jest świętość. Ksiądz profesor Marek Chmielewski, doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowości Katolickiej KUL oraz publicysta Miesięcznika Egzorcysta w komentarzu na kanale ME wyjaśnia, na czym polega różnica między świętością i pobożnością.–Świętość jest obowiązkiem każdego – podkreśla kapłan.

Zwraca także uwagę, że wiele osób jest „zatrwożonych” perspektywą konieczności życia w świętości. – Wielu mówi, że wystarczy, że będę dobrym katolikiem. Jan Paweł II pisze, że nie wystarczy być dobrym katolikiem. Trzeba być świętym. A być dobrym katolikiem, to dążyć do świętości – wyjaśnia ks. prof. Marek Chmielewski.

Zaznacza również, że świętość „nie jest dla pięknoduchów, wybranej kasty chrześcijan: biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych”.

– Świętość mierzy się miarą miłości – podkreśla kapłan.Następnie zwraca uwagę, że pobożność po łacinie to „devotio”. – W języku polskim jest słowo „dewocja”, która oznacza coś, co jest zaprzeczeniem zdrowej, prawdziwej pobożności. Dewocja, nazywana także bigoterią, jest parodią czy wynaturzeniem zdrowej, prawdziwej pobożności, która jest warunkiem postępów w życiu duchowym i niezbędnym przejawem świętości – mówi ks. prof. Chmielewski.

– W centrum świętości jest postawienie Boga w centrum swojego życia. Człowiek święty to ten, który całkowicie swoje życie podporządkowuje Chrystusowi, który Chrystusa stawia na pierwszym miejscu. […] Natomiast bigota […] siebie stawia w centrum. Szuka siebie w pobożności. Człowiek święty w pobożności szuka Chrystusa, a bigota siebie – podsumowuje kapłan.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.