Węgierski episkopat ulega panice? Zezwolenie na absolucję generalną

Węgierski episkopat zezwolił biskupom na wprowadzenie absolucji generalnej na terenie swoich diecezji. Decyzja jednak o jej wprowadzeniu na terenie danej diecezji należy do poszczególnych biskupów.

Absolucja generalna to inaczej odpuszczenie grzechów wielu penitentom bez wyznania przez nich grzechów. Stosuje się ją w niebezpieczeństwie bliskiej śmierci, która uniemożliwia spowiedź lub w sytuacji zbyt wielkiej liczby chętnych, którzy to nie mieliby możliwości skorzystania ze spowiedzi przez dłuższy czas. Osoba, która uzyska takie rozgrzeszenie i będzie jednak żyła, musi przy najbliższej okazji udać się do spowiedzi indywidualnej i wyznać odpuszczone wcześniej grzechy ciężkie.

Decyzja episkopatu jest niezrozumiała. Koronawirus nie zabija bowiem w ciągu kilku minut i właściwie każdy ma możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Na Węgrzech do godz. 16 wykryte były łącznie 122 przypadki zachorowania na koronawirusa, zaś aktywnych 119. Dwie osoby były ozdrowiałe, zaś jedna zmarła.

Od najbliższej niedzieli zawieszona zostaje liturgia z udziałem wiernych. Wyjątkiem są pogrzeby, które „należy sprawować w sposób prosty i zwięzły”.

– Winniśmy przestrzegać państwowych zarządzeń epidemicznych, troszcząc się o chorych, słuchając spowiedzi i udzielając Komunii św. poza Mszą św. Ze względu na nadzwyczajną sytuację – wchodzącą w życie natychmiast do odwołania – rozgrzeszenie może być udzielone w sposób ogólny (KKK 961–963) – przekonuje węgierski episkopat w komunikacie.

– Zachęcamy wspólnoty parafialne i zakonne do organizowania stałej modlitwy za osoby dotknięte epidemią, przy jednoczesnym przestrzeganiu przepisów organów zdrowia publicznego – czytamy.

gosc.pl, abouthungary.hu, kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.