Wielki Piątek

foto: YouTube
foto: YouTube

Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha. Chrześcijanie na całym świecie przeżywają dziś Wielki Piątek, dzień męki i śmierci krzyżowej Chrystusa.

Liturgia wielkopiątkowa koncentruje się na Męce Pańskiej, wierni uczestniczą również w adoracji krzyża. Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się Mszy św., milkną również dzwony, organy i inne instrumenty – najczęściej zastępuje się je drewniane kołatki. Liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego, gdzie pozostanie on aż do obchodów Zmartwychwstania. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, tj. zakaz jedzenia produktów mięsnych oraz możliwość spożycia jednego dużego posiłku i dwóch mniejszych w ciągu całego dnia. Tradycja zaleca, by post ten zachować również w Wielką Sobotę aż do zakończenia liturgii Wigilii Paschalnej bądź rezurekcji.

Pierwsze wzmianki o liturgii wielkopiątkowej pochodzą już z IV wieku. Dzień ten świętują także wierni Kościoła prawosławnego, w którym post wielkopiątkowy jest wyjątkowo ścisły i oznacza powstrzymanie się od jakichkolwiek posiłków aż do wieczornego nabożeństwa.

MGOT/katolik.pl, wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.