Zamknięto ostatni katolicki szpital w Erytrei. Komunistyczne państwo nieudolnie uzurpuje sobie prawo do bycia jedynym dysponentem opieki medycznej

Erytrea/fot. Wikimedia Commons

5 lipca w Erytrei zamknięto ostatni szpital katolicki. Według informacji misyjnego portalu „Fides”, ze szpitala w Zager policjanci przemocą wypędzili pracujące zakonnice i zapieczętowali drzwi.

Na przestrzeni ostatnich tygodni zamknięto w Erytrei 22 szpitale i kliniki katolickie. Zakonnice pracujące w szpitalu nie miały nawet czasu, aby zabrać podstawowe wyposażenie szpitala.

Placówka położona ok. 30 kilometrów od stolicy kraju prowadziła oddział położniczy oraz ogólną opiekę medyczną dla mieszkańców wsi. Wraz z zamknięciem szpitali stracił pracę cały ich personel specjalistyczny oraz pracujące tam siostry zakonne.

Sytuacja dotknęła bezpośrednio ludzi w regionach, w których zamknięto szpitale. Były one położone przede wszystkim w miejscowościach zamieszkanych przez ubogą ludność oraz na terenach wiejskich, gdzie prawie nie ma żadnej innej opieki medycznej.

– To zamknięcie jest bardziej bolesne dla zwyczajnych ludzi niż dla organizacji religijnych – powiedziała jedna z sióstr.

W odpowiedzi na zamknięcie szpitali biskupi katoliccy skierowali do rządu list otwarty. W odpowiedzi władze poinformowały jedynie, że zamknięcie jest zgodne z ustawą z 1995 roku. Komunistyczne władze Erytrei przyjęły wówczas ustawę mówiącą, że wszelkie placówki społeczne (szkoły, szpitale, przychodnie) muszą należeć do państwa. Jednak nigdy nie weszła ona w życie i mimo wielu obostrzeń kościelne placówki funkcjonowały normalnie.

Rząd uzurpuje sobie prawo do bycia jedynym dysponentem opieki medycznej w kraju. Szpitale państwowe – jak to zwykle bywa – są jednak bardzo źle wyposażone i mają za mało personelu.

Teraz katolicy w Erytrei obawiają się, że po szpitalach przyjdzie kolej na zamykanie katolickich placówek oświatowych i przedszkoli.

Katolicy w Erytrei stanowią mniejszość. Wielu z nich ucieka do Europy, gdyż rząd, choć oficjalnie toleruje mniejszość chrześcijańską, co pewien czas występuje przeciwko chrześcijanom.

medianarodowe.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.