„W zdrowym duchu zdrowe ciało”

Pixabay

– Około 70 proc. chorób ciała ma podłoże psychiczno-duchowe. Można więc powiedzieć, że nie „w zdrowym ciele zdrowy duch”, lecz „w zdrowym duchu zdrowe ciało” – mówi ks. prof. Krzysztof Guzowski.

– Bardzo ważne jest rozróżnienie na uzdrowienie wewnętrzne i uzdrowienie fizyczne. Wiele osób zapomina, że według badań z lat 80. około 70 proc. chorób ciała ma podłoże psychiczno-duchowe. Można więc powiedzieć, że nie „w zdrowym ciele zdrowy duch”, lecz „w zdrowym duchu zdrowe ciało” – wyjaśnia kapłan.

Ksiądz profesor Krzysztof Guzowski poprowadzi już drugi raz rekolekcje z miesięcznikiem „Egzorcysta”, tym razem w Zduńskiej Woli. Tytuł majowego spotkania to „Wyzwolenie i uzdrowienie wewnętrzne w Duchu Świętym”. – Poprzednie rekolekcje w grudniu miały ukazać, na czym polega pełne i prawdziwe życie w Duchu Świętym. Przypomniałem wówczas uczestnikom rekolekcji biblijne rozumienie człowieka jako jedności ciała i duszy (Duch Święty oddziałuje na całego człowieka) oraz biblijne rozumienie życia jako daru pochodzącego od Boga. Nowe życie polega właściwie na tym, że to Duch Święty przejmuje władzę nad naszym życiem osobistym. W ten sposób, im bardziej jesteśmy poddani Duchowi, tym lepiej żyjemy, tym mniej w naszym życiu złych zależności, tym więcej pokoju i radości. Św. Paweł rysuje obraz nowego życia mówiąc o 9 owocach Ducha Świętego (por. Ga 5, 22). Natomiast podczas najbliższych rekolekcji, będę chciał poruszyć temat uzdrowienia wewnętrznego i sprawę wolności, jako daru pochodzącego od Chrystusa – zapowiada kapłan.

Ksiądz profesor wyjaśnia czym jest uzdrowienie wewnętrzne i wyzwolenie. – W trakcie tego typu rekolekcji łączymy nauczanie z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie. Podczas modlitwy pomaga mi zwykle wspólnota charyzmatyczna „Światło Taboru”. W czasie rekolekcji chodzi o odwrócenie uwagi od problemu, a skierowanie jej na Ducha Świętego i Jego działanie. Dzięki nauczaniu wiele osób odzyskuje właściwe rozumienie tego, co Duch Chrystusa czyni w nich podczas Sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Niejednokrotnie stan duchowego cierpienia a nawet zniewolenia, jest spowodowany tym, że ktoś tkwi w stanie zatwardziałości serca spowodowanej urazą, goryczą, odmową przebaczenia, zrzuceniem odpowiedzialności za swoje nieudane życie na inną osobę. Jest wiele niestety takich osób, które przystępują przez wiele lat do sakramentów bez woli przebaczenia, zasłaniając się tym, że ich gniew jest „słuszny” – wyjaśnia „Egzorcyście” ksiądz profesor Krzysztof Guzowski.

– Podczas rekolekcji zachęcam do podjęcia decyzji oddania wszystkiego w ręce Boga oraz do wspólnej modlitwy do Ducha Świętego, by udzielił łaski przebaczenia, miłości i nadziei. Niezmiernie wiele osób ma stany depresyjne z powodu braku wyzwolenia z raniących doświadczeń z przeszłości. Przyczyn jest wiele, jak alkoholizm i przemoc w rodzinach lub doświadczenie odrzucenia w trakcie kryzysu małżeńskiego i rozwodu, itd. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i współmałżonków. Niejednokrotnie z uwolnieniem z uzależnień, łączy się uzdrowienie ciała. Na rekolekcje przybywają także osoby, które nie wierzą, że się coś zmieni w ich życiu. W czasie rekolekcji staram się zmienić ich nastawienie do Boga, by zaufali Mu, a w szczerej modlitwie codziennie Go zapraszali. Uzdrawianie jest dziełem Boga. Sama znajomość przyczyn nie oznacza jednak rozwiązania. Rekolekcjonista pomaga w podjęciu decyzji przyjęcia tego daru – mówi kapłan.

Ksiądz profesor wyjaśnia też, co znaczy zostać uzdrowionym. – Być uzdrowionym wewnętrznie oznacza dać się prowadzić Chrystusowi, który nie chce ludzkiego nieszczęścia i błądzenia. Należy uwierzyć, że Duch Święty, który mieszka w nas od momentu chrztu świętego, troszczy się o nas i nas uwalnia z wszelkiego zła – mówi ks. prof. Krzysztof Guzowski. – Można być wolnym od nienawiści i strachu, jeśli wiemy, że nad wszystkim, co się dzieje, czuwa Pan Bóg. Podstawą uzdrowienia wewnętrznego jest żywa wiara w obecność i prowadzenie Ducha Świętego – wyjaśnia kapłan.

– Rekolekcje te polecam wszystkim, którzy od długiego czasu czują się obezwładnieni cierpieniem lub strachem przed przyszłością z powodu traumatycznych wydarzeń z przeszłości. Polecam również tym, którzy pomimo wielokrotnie podejmowanych starań, nie wyzwolili się z określonych grzechów i popadli w stan rozpaczy lub nawet buntu wobec Pana Boga. Zachęcam też, by na rekolekcje przyjechały osoby, które z powodu różnych słabości lub uzależnień boją się potępienia ze strony w przeszłości zerwały więź z Chrystusem, a teraz przeżywają skrupuły z powodu własnych grzechów czy słabości. Na rekolekcje są zaproszone osoby świeckie i duchowne – zachęca ksiądz profesor.

Rekolekcje w Zduńskiej Woli odbędą się w dniach 12-14 maja w domu rekolekcyjnym księdza Orione. Szczegóły, ceny pokojów, zapisy oraz świadectwa osób, które brały udział w poprzednich rekolekcjach z ks. prof. Guzowskim znajdują się TUTAJ.

CWIK/MiesiecznikEgzorcysta.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.