Benjamin Wiker: konserwatyzm

Benjamin Wiker, „10 książek, które każdy konserwatysta powinien przeczytać”, wyd. Fronda

Tym razem mogłem przeczytać książkę Benjamina Wikera, którego znałem już z poprzednich pozycji, a więc wiedziałem, że się nie zawiodę. I miałem rację.

„10 książek, które każdy konserwatysta powinien przeczytać” wydawnictwa Fronda, to książka ogólnie rzecz biorąc, o konserwatyzmie. Nie jest to pozycja wymagająca, jeżeli potrafi się czytać. I to dosłownie. Treść książki zrozumie każdy niezależnie od wykształcenia. Czytelnik dzięki uważnej lekturze pozna historię idei, jej rozwój, kształtowanie. Osobiście dzięki niej zrozumiałem, czym jest konserwatyzm, a czym nie jest.

To bardzo pomocna wiedza w dobie dezinformacji i fake newsów. Oponenci często kłamliwie wypowiadają się, demonizują pewne rzeczy, a ludzie przyjmują gotową papkę bez uprzedniego sprawdzenia, stąd takie uprzedzenia wobec konserwatyzmu. Jednak bądźmy uczciwi, to działa w obie strony.

Autor podzielił książkę na cztery główne części. Pierwsza dotyczy natury konserwatyzmu. Druga skupia się na podwalinach amerykańskiego ustroju politycznego. W trzeciej autor  podejmuje się zrozumienia złożoności problemów ekonomicznych, zaś w ostatniej porusza niezwykle ważny temat procesu formowania konserwatywnego myślenia.

W książce nie brak odważnych stwierdzeń, które nie pozostają tylko pustymi twierdzeniami, ale które są właściwie uargumentowane przez autora. Wszystkie te twierdzenia wynikają z idei, które są głęboko zakorzenione w człowieku. Myśl ludzka potrafi być schematyczna, ale kiedy transcendujemy coś, kiedy stajemy naprzeciw tego, odkrywamy, że to tak naprawdę nic nowego, to głęboko zakorzenione w nas racje, których my nie tworzymy, lecz jedynie je odkrywamy.

Konserwatywne podejście jest odkrytą racją, a którą zajmował się już Arystoteles, bo od niego zaczynamy przygodę w tej książce. Spotkamy w niej również omówienie myśli innych wybitnych osób, bo przecież w końcu tytuł brzmi „10 książek, które każdy konserwatysta powinien przeczytać”. Te osoby to: G. K. Chesterton, Vogelin, C. S. Lewis, Burke, Tocqueville, Belloc, Hayek, Rand. Znajdziemy tam również jedną ciekawą książkę, chodzi tu oczywiście o Pismo Święte. Jest to dla autora lektura, z której można wyciągnąć wiele wartościowego na temat konserwatyzmu. Zresztą nie tylko na ten temat, w końcu mamy do czynienia z księgą, która z racji swojej historii jest zapisem doświadczenia wielu pokoleń. Wiele ksiąg, jeden Autor (choć korzystający z autorów), jedna myśl, która prowadzi do jednej Osoby.

Nie sposób nie wspomnieć, że książkę polecam. Nie polecam jej dla ludzi, którzy już „znają” prawdę, bo to zazwyczaj głupcy. My do prawdy dążymy, nie poznamy jej tu w pełni, a kiedy ją spotkamy, to i tak jest ona przecież nieskończona. Prawdę kontempluje się nieskończenie. Polecam ją dla ludzi, którzy prawdy szukają, którzy nie są uprzedzeni i zamknięci w swoich przekonaniach. To zasada kluczowa, być otwartym. I chyba z tej książki to wynika, żeby poszukiwać prawdy.

Książka jest dostępna do zamówienia na stronie Wydawnictwa Fronda.

Przekaż wieści dalej!

Patryk Kępczyński

Patryk Kępczyński

Zawsze kochałem pisać i czytać. Mój ulubiony wieczór to ten spędzony z książką w ręku. Jestem pasjonatem nauk przyrodniczych, filozofii i teologii.

Więcej artykułów autora

Patryk Kępczyński

Patryk Kępczyński

Zawsze kochałem pisać i czytać. Mój ulubiony wieczór to ten spędzony z książką w ręku. Jestem pasjonatem nauk przyrodniczych, filozofii i teologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.