Co oni mu zrobili? Św. Jerzy ofiarą konserwatora-amatora

Niesamowita wpadka przy restaurowania hiszpańskiego dziedzictwa kulturowego. Proboszcz parafii św. Michała w Estella zatrudnił nauczycielkę plastyki z miejscowej szkoły, by odświeżyła figurę świętego Jerzego pochodzącą z XVI wieku. Figura przedstawiająca świętego żołnierza ma teraz różowe policzki i lśniącą nowością zbroję.

– Nie możemy dłużej tolerować ataków na nasze dziedzictwo kulturowe – czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia zrzeszającego konserwatorów sztuki w Hiszpanii.

Agencja EFE informuje, że proboszcz kościoła pw. św. Michała w mieście Estella na północny Hiszpanii chciał po prostu, żeby ktoś odświeżył i oczyścił z kurzu liczącą 500 lat postać świętego Jerzego na koniu. Zatrudnił do tego celu nauczycielkę plastyki.

Władze miasta oraz regionu Navarra zarzucają księdzu proboszczowi, że nie poinformował ich o planach, przez co nie byli w stanie zapobiec katastrofie.

– Użyto nie tego rodzaju farby, co trzeba. Niewykluczone, że nie da się przywrócić dawnej świetności figury. Renowacja zabytkowej rzeźby to robota dla fachowca. Teraz przypomina Tintina z komiksu albo postać z kreskówki – stwierdził w rozmowie z „The Guardian” Koldo Leoz, burmistrz Estelii.

Qué le ha pasado al San Jorge de Estella ??Una magnífica escultura de principios del XVI que ha perdido la totalidad de…

Opublikowany przez ArtUs Restauración Patrimonio Piątek, 22 czerwca 2018

To nie pierwsza głośna „wpadka restauratorska” w tym kraju. W 2012 roku głośno było o renowacji fresku z XIX wieku, który przedstawiał Chrystusa. Obecnie nazywa się ten wizerunek m.in. „Jeżusem”.

Joanjo Aguar Matoses, CC BY-NC-SA 2.0, Flickr

Na naszym portalu opisaliśmy postać świętego Jerzego. KLIKNIJ TUTAJ.

rmf24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.