Czechy mają palenie kukły Judasza wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO (WIDEO)

Na mieszkańców Pruchnika posypały się gromy za legendarny już polski antysemityzm. Wszystko z powodu okładania kijami kukły Judasza. Tymczasem okazuje się, że wobec Czech, gdzie zwyczaj ten jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, nigdy słowa potępienia nie padły.

Walenie kijem kukły Judasza w Pruchniku/fot. ilustracyjne/fot. Facebook Jewish Breaking News

W rejonie Pardubic w centrum Czech panuje praktykowany wciąż obyczaj palenia kukły Judasza, ewentualnie jej topienia. Kukła ma na sobie spiczastą czapkę.

W 2010 roku zwyczaj ten został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Z kolei w 2015 roku Mennica Czeska upamiętniła ten obyczaj emitując sześć kolekcjonerskich złotych monet. Z jednej jej strony znajduje się słomiany Judasz z napisem „Obyczaj Topienia Judasza”.

Dominik Cwikła zauważa, że mimo tego, iż u naszego sąsiada „też jest zwyczaj pałowania kukły Judasza, to nie słyszałem, by się Światowy Kongres Żydów o to czepiał”. – Czepianie się zostało skierowane tylko w naszą stronę, do Polski. To jest ciekawe i warto się nad tym zastanowić. Inna sprawa, że Czesi raczej nie pozwalają sobie na to, by czy to jakaś instytucja międzynarodowa czy inny rząd wtrącał się w ich sprawy. To jest tylko specjalizacja naszego „polskiego” POPiS-u – ocenił założyciel naszego portalu.

dorzeczy.pl, youtube.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.