19 marca 2024
HistoriaKultura i recenzje

O specjalnym traktowaniu dzieci polskich

E. Leszczyński, „Sonderbehandlung. Zbrodnia na polskich dzieciach”, wyd. Wektory

O zbrodniach niemieckich dokonanych podczas ostatniej wojny światowej napisano już wiele tomów. Wydawać by się mogło, że tak popularny temat został już w dużej mierze wyeksploatowany, tym bardziej, że nieomal w każdym miesiącu na rynku wydawniczym pojawia się jakaś (mniej lub bardziej poważna) publikacja z tej dziedziny.

Jak się jednak okazuje, nadal są pewne aspekty drugiej wojny światowej, o których pisze się mało lub wcale – a co za tym idzie, zagadnienia te są nieobecne w dyskursie publicznym, czego następstwem jest brak wiedzy na dany temat w świadomości społecznej.

Tak było swego czasu z Żołnierzami Wyklętymi-Niezłomnymi, swoistym fenomenem, które to zagadnienie z niszy historycznej (spowodowanej oczywiście przez półwieczną okupację sowiecką) przeszło szturmem do szerokiej świadomości społecznej – dziś nawet dzieci szkolne wiedzą, kim byli powojenni „leśni”.

Podobne losy dotyczą także pamięci o Zbrodni Wołyńskiej, początkowo będącej tematem tabu, niewygodnym także z powodów politycznych. Te sukcesy w przywracaniu pamięci społeczeństwu cierpiącemu na swoisty rodzaj historycznej amnezji, nie stanowią jednak finału mozolnej pracy. Nadal istnieją takie zagadnienia, jak chociażby Operacja Polska NKWD, które niewiele mówią nawet ludziom wykształconym.

Są jednak i takie tematy, które w chwili obecnej są kompletnie zapomniane i nieobecne. Jednym z nich jest kwestia „specjalnego traktowania” dzieci polskich urodzonych w Trzeciej Rzeszy. Kwestię tę przybliża książka Edwarda Leszczyńskiego „Sonderbehandlung”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Wektory.

Element wyjątkowo niebezpieczny

Autor w swojej pracy przybliża ten, wydawałoby się, zapomniany fragment historii losów polskich cywili – mężczyzn, kobiet i dzieci z różnych względów „zagrażających bezpieczeństwu” Rzeszy. Możemy więc przeczytać tutaj o takich „przestępcach” jak ludzie chorzy; Polacy utrzymujący stosunki intymne z Niemcami; osoby uchylające się od pracy czy wreszcie – ciężarne robotnice przymusowe i ich nowo narodzone dzieci.

Wobec wszystkich tych osób należało zastosować tytułowe „specjalne traktowanie”, który to eufemizm w narodowosocjalistycznym żargonie oznaczał najczęściej pozbawienie życia. To właśnie ostatnia z wymienionych „niebezpiecznych” grup – polskie dzieci urodzone na terenie Niemiec, jest głównym tematem wspomnianej książki.

Dziś nie jesteśmy już w stanie nawet w przybliżeniu oszacować, ile z nich zostało „specjalnie potraktowanych” – sam autor stawia ostrożną tezę, że może to być liczba ok. 60 tys.. Większość z nich zmarła w dramatyczny sposób – odebrane matkom tuż po urodzeniu, umieszczone w specjalnych „ochronkach”, w których tak wydzielano pożywienie, że skazywano dzieci na powolną śmierć głodową.

Opowieść o tej zbrodni poprzedzona jest logicznym ciągiem przyczynowo-skutkowym, dzięki czemu nawet niedoświadczony czytelnik jest w stanie zrozumieć procesy, które spowodowały tę zbrodnie – poczynając od przegranej wojny 1939 roku.

Tryby w machinie

Pod względem merytorycznym, omawiana książka bogata jest w materiały pomocnicze takie jak ilustracje i fotografie oraz, co szczególnie cenne, w dokumenty – rozporządzenia, odezwy, okólniki, listy i inne. Całość jest uzupełniona także o przypisy oraz bibliografię, co może stanowić doskonały punkt wyjścia dla osób pragnących samodzielnie zgłębiać ten niezwykle ciekawy, a przy tym przerażający temat.

Analizując zawarte w książce dowody materialne, widać wyraźnie, że zbrodnia na dzieciach polskich była precyzyjnie zaplanowanym i realizowanym przedsięwzięciem, w którym brali udział Niemcy na wszystkich szczeblach narodowosocjalistycznej drabiny społecznej. Praca ta może więc być uznana za kolejny element wkładu w falsyfikację mitu o „zwykłych Niemcach” nieświadomych zbrodni popełnianych w imię ich ojczyzny.

O skali nieświadomości naszego społeczeństwa w omawianej kwestii niech świadczy fakt, że na najpopularniejszym internetowym portalu służącym do oceniania i omawiania publikacji książkowych ze wszystkich dziedzin, „Sonderbehandlung” (w momencie pisania tego tekstu) została oceniona zaledwie przez dwie osoby, jest więc pozycją nieznaną. A szkoda, bo jest to opracowanie naprawdę godne polecenia.

Książka jest dostępna do zamówienia na stronie Wydawnictwa Wektory.

Konrad Szelągowski

Z wykształcenia pedagog. Pasjonat historii, duchowości karmelitańskiej, podróży po Polsce i amerykańskiego jazzu

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net