2 kwietnia 2024
Kultura i recenzje

Odkłamać naszą historię!

Barbara Stanisławczyk, "Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce", wyd. Fronda
Barbara Stanisławczyk, „Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce”, wyd. Fronda

Często borykamy się z myślami na temat tego, co zrobić, aby w naszym kraju żyło się lepiej. Musimy być świadomi tego, że lepszą przyszłość może nam zapewnić wyłącznie poprawne rozumienie naszej przeszłości. Musimy być świadomi bogactwa naszej kultury, ale również wiedzieć, na jakiej cywilizacji się ona opiera.

Książka Pani Barbary Stanisławczyk pt. „Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce”, wydana przez wydawnictwo Fronda, pomaga odpowiedzieć na wiele pytań i podsunąć podpowiedzi w rozwiązywaniu naszych państwowych problemów. Autorka spogląda na dzieje Polski poprzez pryzmat wiary, rodziny i historii.

Kłopoty z prawdą

Święty Tomasz z Akwinu zdefiniował prawdę tymi słowami: Veritas est adeaequatio rei et intellectus (łac. Prawda jest to zgodność rzeczy z rzeczywistością). Odnosi się to do każdej dziedziny życia. Tak samo jest z naszą historią i tym, jak ją postrzegamy. Wiele wydarzeń z naszej przeszłości jest przedstawianych zupełnie inaczej w szkolnych podręcznikach czy filmach dokumentalnych. Warto zwrócić uwagę na bieżące wydarzenia – czy podobne rzeczy nie miały już miejsca wcześniej? Czy epoka renesansu była dla Europy naprawdę okresem wyjścia z „mroków” średniowiecza ku światłu? Czy Polska nigdy wcześniej nie przeżywała takich problemów, jak obecnie?

Sama książka dzieli się na dwie części. Pierwsza nosi tytuł: „Czego nie nauczyła nas historia”, w której Pani Stanisławczyk celnie punktuje nasze narodowe przywary i problemy polityczne trapiące Polskę. Ciekawie przedstawia staropolskie pojęcie patriotyzmu, związanego z wiarą, przeciwstawiając mu szkodliwy dla kraju nurt reformacji i związanego z nim działania magnatów na swoją własną korzyść. Opisuje także próbę asymilacji Żydów, która odgrywała również rolę szlachty na Litwie czy w Koronie dzięki przywilejom. Nieobcy jest także temat komunizmu w Polsce i nadzieje związane z jego upadkiem.

Druga część książki traktuje o wojnie cywilizacyjnej w Polsce. Autorka porusza temat wspólnoty moralnej, przeradzającej się w kapitał polityczny oraz podkreśla istotę wpływu mediów w Polsce na postrzeganie rzeczywistości w społeczeństwie. Pokazuje także problem przedefiniowania pojęć na polskiej scenie politycznej i wskazuje przyczyny takiego stanu rzeczy. Nie zabrakło również w książce filozoficznego pojęcia „od” i „do”, na które nieraz wskazywał św. Jan Paweł II w swoim klasycznym nauczaniu. W tym wypadku autorka przedstawia tę wolność w świetle patriotyzmu oraz kieruje czytelnika na trop zmian, które zachodzą poprzez budowę nowego ładu społecznego i polityki liberalno-lewicowej.

Ciekawe tematy

Na szczególną uwagę zasługuje rozdział „Rodzina jako liberalny projekt”. Tutaj jest szerzej omówiony problem rewolucji seksualnej, z którym łączy się także, o dziwo, nauka, służąca właśnie potrzebom budowy nowej propozycji cywilizacyjnej. Jako odpowiedź na te działania poświęcony jest kolejny rozdział, charakteryzujący Kościół, jako przeszkodę w budowie nowego ładu. Z niego można się dowiedzieć, jaki jest związek pomiędzy narodem a wiarą oraz w jaki sposób toczy się dziś walkę z klerem.

Ostatni rozdział książki „Pęknięte społeczeństwo. Dwa narody czy dwie kultury” jest bardzo wymowny, jednak stanowi esencję dzisiejszego stanu świadomości narodowej. Pani Stanisławczyk opisuje w nim problem globalizacji w dzisiejszej wspólnocie. Jednak przede wszystkim wskazuje na problem pęknięcia społeczeństwa i związany z nim przemysł pogardy, tak bardzo szkodzący relacjom pomiędzy ogółowi Polaków.

Wybierz ją!

Zanim przeczytałem tę książkę uważałem, że obecne problemy w Polsce są zupełną nowością, z którą bardzo ciężko będzie nam – Polakom – walczyć. Okazuje się jednak, że zmieniły się tylko metody walki, zaś cel pozostał ten sam – zniszczenie cywilizacji łacińskiej w Polsce.

Polecam wszystkim gorąco tę książkę, ponieważ światło, jakie rzuca na dzieje i problemy naszego narodu, bardzo rozjaśnia istotę „wojny polsko-polskiej”. Wszystkim osobom pragnącym pogłębić swoją wiedzę na temat tego, jak ważna jest cywilizacja łacińska i kultura, nie pozostaje nic innego, jak zasiąść do lektury.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Przemysław Szymczyk

Jestem studentem politologii w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uwielbiam zajmować się tematyką stosunków międzynarodowych, zwłaszcza Europy Wschodniej. Katolik, konserwatysta, patriota, eurosceptyk, z zamiłowania historyk.

Więcej artykułów autora

Przemysław Szymczyk

Jestem studentem politologii w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uwielbiam zajmować się tematyką stosunków międzynarodowych, zwłaszcza Europy Wschodniej. Katolik, konserwatysta, patriota, eurosceptyk, z zamiłowania historyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net