29 marca 2024
Kultura i recenzje

Tajemnica jest kobietą

Przemysław Słowiński, „Kobiety wywiadu”, Wyd. Fronda

Niektórzy przygodę ze szpiegostwem rozpoczynali, bo widzieli w nim najpełniejszą realizację postawy patriotycznej. Dla innych była to odskocznia od nudnego i przewidywalnego życia na salonach. Jedni w świadomości zbiorowej funkcjonują współcześnie jako najwięksi bohaterowie, drudzy na wieki pozostaną zapamiętani jako najpodlejsi zdrajcy narodu. Szpiedzy z książki Przemysława Słowińskiego – co ich łączy? Każdy z nich miał dostęp do najpilniej strzeżonych tajemnic państwowych. Każdy z nich był kobietą.

„Wkroczmy więc i my na zakazane korytarze, otwórzmy jeszcze raz drzwi z napisem »obcym wstęp wzbroniony«, podkradnijmy się wspólnie do drzwi sypialni i zajrzyjmy przez dziurkę od klucza”. Zajrzeć przez dziurkę od klucza naprawdę warto i to z wielu powodów.

This is a man’s world?

Autor konsekwentnie i niezwykle przekonująco obala mit, zgodnie z którym wielka polityka jest przestrzenią zarezerwowaną wyłącznie dla mężczyzn. Prezentując postacie barwnych femme fatale udowadnia, jak wielką rolę w dziejach świata (tak, tak, to nie przesada) odegrały bohaterki jego książki. Spektrum postaci zaprezentowanych w „Kobietach wywiadu” wydawnictwa Fronda okazuje się bardzo szerokie.

Obok Marii Springer vel Zofii Rapp, która na swoje konto mogła zapisać zatopienie niemieckiego okrętu, przez uniwersum Sowińskiego przewija się Mata Hari – bodaj najbardziej rozpoznawalna kobieta-szpieg oraz Coco Chanel, której działanie na rzecz niemieckiego wywiadu i głęboki antysemityzm wychodzą na światło dzienne. Pomysłowość, niezwykła inteligencja i wykorzystanie kobiecych atutów sprawia, że kobiety okazują się zabójczą bronią w rękach wywiadu.

Przewodnik sugestywny

Choć na okładce książki solidnie wydanej przez Frondę widnieje napis „biografie prawdziwe”, historie przedstawionych tam kobiet czyta się raczej jak doskonały thriller szpiegowski. Duża w tym zasługa samego autora, który mając wyborną podstawę – często nieprawdopodobne wręcz biografie, potrafił doskonale zaadaptować je na potrzeby książki, a historiom mniej interesującym dodał nieco tajemniczości.

Dzieje się tak m.in. za sprawą wielu niedopowiedzeń, którymi Słowiński posługuje się bardzo sprytnie. Przedstawia wiele punktów widzenia, konfrontuje sprzeczne opinie, sam nie odpowiada ostatecznie na nasuwające się pytania. Pytania o wielkiej rozpiętości. Doskonale widać to w rozdziale poświęconym Helenie Mathei. Nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, czy była ona okrutną zbrodniarką na usługach Niemców, czy bezbronną ofiarą w rękach systemu.

Doskonały styl może kolidować z pewnymi wtrąceniami Słowińskiego, w których zazwyczaj ujawnia on swój talent do ironii, ale również przekonania polityczne. Autorskie komentarze niektórych bawić będą doskonale, jednak przez ludzi o odmiennych poglądach ocenione będą jednoznacznie negatywnie. Opisując rolę samego autora warto jeszcze wspomnieć, że książka budzi pewne zastrzeżenia merytoryczne.  Wciśnięta, jakby na siłę, historia Benity von Falkenhayn, która w istocie była tylko marionetką w rękach polskiego szpiega (to jego dotyczy znacząca część rozdziału poświęconego w zamyśle Benicie) co najmniej zastanawia.

Śledztwo w sprawie

Kwestia moralności, przejawiająca się w wielu aspektach, delikatnie poruszana przez autora, nadaje książce głębię wykraczającą poza ramy atrakcyjnego thrillera. Jak ocenić moralnie oszustwo na rzecz dobra własnego kraju? Co sądzić o agentach pracujących dla dwóch wywiadów? Czy człowiek w obliczu sytuacji granicznej jest zawsze w stanie zachować świadomość i bronić własnych ideałów? I wreszcie, czy moralne jest śledzenie przez autora biografii zmarłych osób i wyciąganie na jaw wszelkich ich tajemnic, skandali i oszustw? Śledztwo w tej sprawie może przeprowadzić każdy, kto sięgnie po „Kobiety wywiadu”.

Książkę można zamówić na stronie Wydawnictwa Fronda.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Anna Cegielska

Studentka, wielbicielka książek i piłki nożnej

Więcej artykułów autora

Anna Cegielska

Studentka, wielbicielka książek i piłki nożnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net