18 kwietnia 2024
Kultura i recenzje

Zrozumieć kapitalizm

Karol Skorek, „Zrozumieć kapitalizm”, wyd. Magna Polonia

Osobiście jestem zagorzałym przeciwnikiem wysokich podatków, rozdawnictwa pieniędzy na potęgę, „darmowej” (i okropnie działającej) służby zdrowia oraz wielu innych. Może dlatego książka wydawnictwa Magna Polonia, jak i sam autor bardzo przypadł mi do gustu. „Zrozumieć kapitalizm” spod ręki Karola Skorka prezentuje zdrowe podejście do tematu.

Czytam: „Jednak jakim prawem autor może krytykować gospodarkę kapitalistyczną?” i myślę „Ma rację! Będzie ciekawie”. Czytam dalej: „W praktyce ten zegarmistrz był widocznie omylny (o stworzeniu kapitalizmu)” i myślę: „Pan Karol zwariował”. Gama różnorodnych doznań emocjonalnych podczas lektury – gwarantowana.

Chciałem dobrze, a wyszło jak zawsze

Zalety kapitalizmu. Można wymieniać bez końca. Autor ich nie neguje, wskazuje jednak, że to teoria, dobre chęci. Teoria, w której ludzie są doskonali i tak samo postępują. Samoczynnie malejąca cena; zdrowa konkurencja, która prowadzi do ciągłego ulepszania usług i coraz korzystniejszych warunków zatrudnienia; służba zdrowia na bardzo wysokim poziomie; więcej pieniędzy zostaje w portfelu, bo nie istnieje ZUS  i wiele innych.

Z praktyką bywa różnie. Pan Karol tłumaczy to niedoskonałością ludzką. Co w teorii miało pięknie działać, w praktyce może trochę odbiegać od ideału – właśnie przez ludzi. I tak ciągle rosnące korzyści przy zatrudnieniu zamieniają się w wyzysk; rośnie bezdomność i ubóstwo, bo brakuje socjalistycznych zasiłków; ceny zamiast maleć rosną, bo doszło do monopolizacji danego sektora…

Karol Skorek pokazuje i przybliża obie strony monety. Nie gloryfikuje, ale także nie umniejsza wartości opisywanego systemu. Jest po prostu bezstronny.

Co przyniesie przyszłość?

Czy świat będzie zdominowany przez garstkę rodzin z bilionami na kontach? A może wrócimy do żywności bez GMO i w każdym gospodarstwie domowym zagości drukarka 3D? Czy to wzbudzi w ludziach kreatywność i chęć działania? Może wreszcie państwa (czyt. kolejne rządy) przestaną kontrolować wszystko; nieudolnie kształcić; leczyć, kiedy na leki już za późno oraz ustalać ile się należy za 10 godzin pracy w kopalni, a ile za siedzenie przy biurku?

Twórca rozpisuje różne scenariusze. Rozważa, co może nastąpić w przyszłości i jakie mogłoby to mieć skutki.

Podsumowując

Oczywistym jest, że Skorek zawarł w swojej książce ogrom innych zagadnień ponad te, nad którymi pochyliłem się w swojej produkcji. Mimo to, właśnie te uznałem za najciekawsze i właśnie te uwzględniłem.

Więcej dowiecie się czytając wspomnianą pozycję, a zapewniam – warto. Ze szczerym, świątecznym uśmiechem na twarzy, zachęcam wszystkich zatwardziałych zwolenników bezdusznego kapitalizmu, jak i socjalistów z krwi i kości – wzbogaćcie swoje biblioteki o tę pozycję!

Książkę można zamówić na stronie wydawnictwa Magna Polonia.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Jakub Kord

Uczeń radomskiego "Elektronika", wielki pasjonata wszelkiej maści robotów, dronów i innych mechatronicznych tworów. Poza elektrycznością lubi zrobić kilka zdjęć, napisać recenzję dla Kontrrewolucji, a gdy musi zrobić prezentację na dowolny temat, bez zastanowienia wpisuje „apologetyka – historyczność Chrystusa”. Aktywnie działa w SHK "Zawisza" FSE.

Więcej artykułów autora

Jakub Kord

Uczeń radomskiego "Elektronika", wielki pasjonata wszelkiej maści robotów, dronów i innych mechatronicznych tworów. Poza elektrycznością lubi zrobić kilka zdjęć, napisać recenzję dla Kontrrewolucji, a gdy musi zrobić prezentację na dowolny temat, bez zastanowienia wpisuje „apologetyka – historyczność Chrystusa”. Aktywnie działa w SHK "Zawisza" FSE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net