Reżyser bluźnierczej sztuki „Klątwa” kuratorem Malta Festival

YouTube

Po raz kolejny w Poznaniu odbędzie się jedno z najpopularniejszych wydarzeń teatralnych, Malta Festival. Jako tegorocznego kuratora imprezy wybrano Olivera Frljicia, twórcę skandalicznej, godzącej w chrześcijańskie wartości sztuki „Klątwa”.

Organizatorzy Malty wydali nawet oświadczenie, w którym oskarżają o nienawiść wszystkich krytykujących bluźniercze przedstawienie. – Ataki na jego autorów, a także na dyrekcję Teatru i osoby zaangażowane w jego przygotowanie są aktem przemocy – niedopuszczalnym w żadnych warunkach, także sporów o historię, wartości i estetykę – czytamy w oświadczeniu.

Chorwacki reżyser jest zawodowym skandalistą i prowokatorem, niemal w każdym jego przedstawieniu dochodzi do ataków na ważne symbole religijne bądź patriotyczne. Na Bałkanach szokował scenami wymiotowania na serbską flagę czy symulowania stosunków płciowych z aktorem grającym rolę księdza. Również w Polsce Frljić ma niezbyt ciekawe resumee. Rok temu w sztuce „Nasza przemoc i wasza przemoc” zaprezentował postać Jezusa gwałcącego muzułmankę oraz nakazał aktorce umieścić flagę polską w miejscu intymnym (TUTAJ). Teraz w Teatrze Powszechnym w Warszawie wystawiana jest jego „Klątwa”, gdzie dochodzi do symulacji seksu oralnego z figurą św. Jana Pawła II czy innych aktów bluźnierstwa.

Tym bardziej zadziwia, że osobę taką jak Frljić wybrano na kuratora ważnego wydarzenia artystycznego. Nie jest to jednak pierwszy skandal związany z samym festiwalem. Podczas wcześniejszej jego edycji, w 2014 r., planowano wystawić przedstawienie zatytułowane „Golgota Picnic”, które również opierało się na deptaniu świętości chrześcijan, m.in. Męki Pańskiej. Ostatecznie do przedstawienia nie doszło. Festiwal jak co roku dostanie pieniądze od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które tym razem przyznało na Maltę dotację w wysokości 300 tys. złotych.

MGOT/wyborcza.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Pozostaw swój komentarz

kontrrewolucjanet

Nawet nie wiemy, że u nas byłeś :(

Wyłącz proszę swojego adblocka i dodaj nas do zaufanych stron. Nie wyświetlimy Ci żadnego wyskakującego okienka poza tym, które widzisz