29 marca 2024
HistoriaKultura i recenzje

Zrozumieć, co znaczy być dorosłym

Szymon Nowak, "Dziewczyny wyklęte 2", wyd. Fronda
Szymon Nowak, „Dziewczyny wyklęte 2”, wyd. Fronda

Dzieciństwo to wspaniałe wspomnienie beztroski, zabaw do późnej nocy na podwórku, łatwych zadań z matematyki. To czas niejedzenia szpinaku, spania na działce w namiocie i niemycia zębów przed snem. Potem jest młodość. Najpiękniejszy okres w życiu. Jest czas na naukę, ale i na książki i podróże. Na spotkania ze znajomymi, spanie do południa, na miłość. Przede wszystkim na planowanie idealnej przyszłości.

Kiedy wybuchła wojna, Ziuta miała 11 lat, Jachna 13, Wiktoria i Marta po 16. Były dziećmi, które, bez prawdziwego dzieciństwa i młodości, musiały zrozumieć, co znaczy być dorosłym.

„Przysięgam być wierną Ojczyźnie mej (…)”

O wojnie wiemy dużo. Z książek, filmów, seriali. Jednak wojna pokazana lub opisana w medium to zazwyczaj utarty schemat:  mężczyzna walczący i kobieta czekająca. Mężczyzna walczący o ojczyznę, kobieta czekająca na wolną Polskę i na swojego mężczyznę.  Jednak w ostatnim czasie zaczęto interesować się nie tylko losami tych „czekających”, ale i tych walczących kobiet.

„Dziewczyny Wyklęte 2” Szymona Nowaka to kolejne historie wielkich Polek dziewczynek, kobiet, żon, matek, które zdecydowały się walczyć o Ojczyznę.

Szymon Nowak przybliża nam historię Ireny Grzywacz, która w październiku 1939 roku miała rozpocząć studia. Historię Elżbiety Zawackiej „Zo”, która skakała ze spadochronem. Władysławy Gwóźdź „Wiktorii”, która była świadkiem egzekucji własnego ojca.  Ireny Lidii Groger „Marty”, która w koszyku od roweru wiozła amunicję dla powstańców.  Poznajemy historie kobiet, które w imię wolności Polski, porzuciły całe swoje szczęście, plany i marzenia. Które ponad dobro własne stawiały dobro swojej Ojczyzny.

Historie zebrane i opisane przez Szymona Nowaka w drugiej części „Dziewczyn Wyklętych” są piękne, ale też bardzo smutne i tragiczne. Opisują losy cichych bohaterek, które broniły Ojczyzny z potrzeby serca, ponieważ, według nich, inaczej się nie dało.

Część druga

Niestety, ale nie miałam okazji przeczytać części pierwszej. Na szczęście historie kobiet w obu książkach nie są połączone ze sobą, więc można je czytać niezależnie od siebie. Po przeczytaniu części drugiej, w głowie pojawia się zapytanie: „Dlaczego nie przeczytałam dotąd pierwszej części?!” oraz przysięga: „Muszę przeczytać pierwszą część!”.  Wszystko przed nami.

Historie opisane przez Szymona Nowaka i opublikowane przez wydawnictwo Fronda napisane są językiem prostym w odbiorze, dlatego szybko się je „pochłania”. Treści towarzyszą zdjęcia oraz kopie dokumentów, dzięki czemu poznanie Dziewczyn Niezłomnych wydaje się bardziej realne i znaczące.  Stron jest aż 551, ale podczas lektury nie odczuwa się tej objętości. Okładkowe zdjęcie dziewczyny z karabinem i orłem na czapce zachęca do czytania i zastanawiania się, która to z bohaterek.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Ponieważ jest prawdziwa. Opowiada historie bohaterek, których w dzisiejszych czasach mamy coraz mniej. Dlaczego trzeba przeczytać tę książkę? Aby zastanowić się nad tym, co mamy. Aby docenić dzisiejszą Polskę i wszystkich tych, dzięki którym dzisiejsza Polska jest. Uważam, iż takie historie wielkich Polaków, powinny być wpisane w kanon obowiązkowych lektur. Nie wiemy, co nas czeka – ale dzięki książkom takim, jak ta, będziemy wiedzieć,  jak się zachować.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Natalia Garbaty

Studiuję, piję kawę i czytam książki.

Więcej artykułów autora

Natalia Garbaty

Studiuję, piję kawę i czytam książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net