28 marca 2024
HistoriaKościół i wiaraWiadomości

Msza święta po łacinie?

foto: fb.com/swiatowydzienmlodziezy
foto: fb.com/swiatowydzienmlodziezy

Z okazji Światowych Dni Młodzieży skorzystano w Polsce dość powszechnie w miejscach skupisk pielgrzymów z pięknego zwyczaju odprawiania Mszy świętych w języku Kościoła. Czy Msza po łacinie to dobry pomysł, czy lepszy byłby np. język angielski? Okazuje się, że – zgodnie z przepisami Soboru Watykańskiego II – wciąż powinno być normą odprawianie Mszy świętych w języku łacińskim i to nie tylko w przypadku sprawowania Eucharystii w gronie wielonarodowym.

Uchwalona przez Vaticanum II Konstytucja o liturgii świętej „Sacrosanctum Concilium” w 36 punkcie wyraźnie zaznacza rolę języka łacińskiego w Kościele. „§1. W obrzędach łacińskich zachowuje się używanie języka łacińskiego, poza wyjątkami określonymi przez prawo szczegółowe” – czytamy. Artykuł drugi podkreśla, że wolno używać w liturgii języka ojczystego, natomiast podstawą wciąż jest łacina. „§2. Ponieważ jednak i we Mszy świętej, i przy sprawowaniu sakramentów, i w innych częściach liturgii użycie języka ojczystego nierzadko może być bardzo pożyteczne dla wiernych, można mu przyznać więcej miejsca, zwłaszcza w czytaniach i pouczeniach, w niektórych modlitwach i śpiewach, stosownie do zasad, które w tej dziedzinie ustala się szczegółowo w następnych rozdziałach” – czytamy w Konstytucji o liturgii świętej.

Warto przypomnieć także konstytucję apostolską „Veterum Sapientia” podpisaną dnia 22 lutego 1962 roku  przez świętego papieża Jana XXIII – tego samego, który otworzył Sobór Watykański II. „Biskupi w swojej ojcowskiej trosce powinni mieć się na baczności, by nikt w ich jurysdykcji nie był skłonny do rewolucyjnych zmian, nie pisał przeciwko używaniu łaciny w studiach religijnych lub w liturgii lub poprzez jednostronność osłabiał wolę Stolicy Apostolskiej w tej sprawie bądź ją fałszywie interpretował. (…) W zgodzie z licznymi wcześniejszymi postanowieniami, główne nauki święte winny być nauczane po łacinie, która – jak wiemy z wielu wieków używania – >>winna być uważana za język najodpowiedniejszy do ścisłego i jak najklarowniejszego objaśniania najtrudniejszych i najgłębszych idei i rozmysłów<<” – czytamy w konstytucji.

Podczas nauki wygłoszonej z okazji promulgacji konstytucji papież podkreślił, że ten dokument jest niezwykle ważny. – Można by mówić, że Ojciec Święty, mający już swoje lata, niewiele rozumie z tego, jaki dokument zatwierdza swoim podpisem, że podpisuje go tylko dlatego, że inni mu go dali do podpisania. Ja jednak mówię wam: Ja wiem, co ja podpisuję, Treść tego dokumentu zaprawdę stanowi moją wolę i dlatego uroczyście podpisuję go na waszych oczach na ołtarzu św. Piotra – mówił święty papież.

Kwestia powrotu do Tradycji w Kościele jest w ostatnim czasie coraz głośniej podnoszona. Kilka tygodni temu kardynał Robert Sarah, Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zaapelował do kapłanów o odprawianie Mszy świętej ad orientem, tj. przodem do tabernakulum, w którym skryty jest Najświętszy Sakrament.

CWIK/Wiki, Zaufaj.com, liturgia.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net