26 kwietnia 2024
HistoriaKościół i wiaraWiadomości

Św. Jana Chrzciciela

foto: GFreihalter, licencja CC BY 3.0 via Wikimedia Commons
foto: GFreihalter, licencja CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

Dziś w Kościele katolickim obchodzimy wspomnienie narodzenia św. Jana Chrzciciela. Był to pustelnik i prorok żydowski, który został uznany świętym zarówno  katolickim jak i prawosławnym. Wymieniany jest on w Modlitwie Eucharystycznej kanonu rzymskiego.

Jan Chrzciciel, według Nowego Testamentu, urodził się pół roku przed Jezusem, w wiosce Ain Karim. Jego rodzicami byli żydowski kapłan Zachariasz i Elżbieta, krewna Maryi. Narodziny Jana Baptysty były zapowiedziane jego ojcu w Świątyni Jerozolimskiej przez anioła, a także jako dowód prawdziwości zwiastowania Matce Bożej narodzin Mesjasza przez archanioła Gabriela.

W młodości Jan zrezygnował z możliwości zostania kapłanem i rozpoczął życie pustelnika. Przebywał na Pustyni Judzkiej, gdzie najprawdopodobniej zetknął się z esseńczykami. Tam też został powołany na proroka. Od tej pory jego głównym zadaniem stało się wzywanie ludzi do nawrócenia oraz przygotowywanie drogi do publicznej służby Jezusa Chrystusa. Symbolem głoszonej przez Jana przemiany życia był chrzest, którego udzielał swoim słuchaczom w rzece Jordan.

„Coście wyszli oglądać na pustyni? […] Proroka zobaczyć? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: Oto ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela” – możemy przeczytać słowa Jezusa odnoszące się do Jana Chrzciciela na kartach ewangelii św. Mateusza.

Niedługo po chrzcie samego Jezusa Jan został wtrącony do więzienia za jawne krytykowanie niemoralnego związku tetrarchy Galilei, Heroda Antypasa. Jego żona ukartowała spisek, w wyniku którego Jan został ścięty w ok. 32 roku.

Tradycje chrześcijańska i muzułmańska podają, że grób świętego znajduje się w Wielkim Meczecie Umajjadów w Damaszku. Jednak poczerniałe relikwie prawej ręki tzw. „Prawicy, która ochrzciła Pana”, będącej przez wieki główną relikwią zakonu joannitów, znajdują się w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Skrzynka, w której się je przechowuje ozdobiona jest krzyżami maltańskimi. Do Rosji trafiła po zajęciu Malty przez Napoleona Bonaparte. Relikwie palców św. Jana Chrzciciela przechowywane są natomiast w Sienie i Stambule. W 2010 roku fragmenty szczątków tego świętego znaleziono w ruinach prawosławnego klasztoru na wysepce Świętego Iwana niedaleko Sozopola, na południowym wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii. Wraz z alabastrowym relikwiarzem były one zamurowane w ołtarzu nieczynnego od stuleci klasztoru. Relikwie znajdują się także w Polsce, m.in. w kościele św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie.

Św. Jan Chrzciciel jest patronem wielu państw oraz zakonów, m.in. joannitów (Kawalerów Maltańskich) oraz mnichów, dziewic, pasterzy i stad, kowali, krawców, kuśnierzy, rymarzy, abstynentów, niezamężnych matek, skazanych na śmierć. Jest orędownikiem podczas gradobicia i w chorobach epilepsji.

Wspomnienie Jana Chrzciciela w Kościele katolickim obchodzone jest dwa razy w roku: 24 czerwca – Narodzenie św. Jana Chrzciciela – oraz 29 sierpnia – Męczeństwo św. Jana Chrzciciela.

Maj/Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net