Franciszek ostro o aborcji: nieludzka mentalność eugeniczna

Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne – powiedział Franciszek. – Należy z całej siły zniechęcać do posługiwania się diagnozą prenatalną w celach selekcji… Jest to wyraz nieludzkiej mentalności eugenicznej – dodał.

Papież Franciszek z dzieckiem na rękach/fot. ilustracyjne/fot. Mazur/catholicnews.org.uk, Catholic Church England and Wales/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr

– Aborcja nie jest nigdy odpowiedzią, jakiej poszukują kobiety i rodziny. To raczej strach przed chorobą i samotnością wywołują wahania rodziców – mówił Franciszek w Watykanie podczas spotkania z uczestnikami międzynarodowego sympozjum „Tak dla życia” z udziałem delegatów z 70 krajów. Zorganizowała je watykańska dykasteria ds. świeckich, rodziny i życia.

Franciszek wyraził przekonanie, że obrona życia i sprzeciw wobec aborcji są „problemem ludzkim”, a „wiara nie ma z tym nic wspólnego”. – Nie obarczajmy wiary tym, co do niej nie należy od początku – dodał.

– Czy legalne jest zniszczenie ludzkiego życia, by rozwiązać problem? Czy legalne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? […] To nigdy nie jest legalne – oświadczył.

– Są dzieci, które w pewnych przypadkach mentalność odrzucania określa jako nie do pogodzenia z życiem i dlatego są skazywane na śmierć. Lecz przecież żadna istota ludzka nie może być nie do pogodzenia z życiem; ani z powodu swego wieku, ani stanu zdrowia czy jakości swego istnienia – powiedział Franciszek.

– Każde dziecko, które zapowiada się w łonie matki, jest darem zmieniającym historię rodziny; ojca i matki, dziadków i rodzeństwa. I to dziecko potrzebuje tego, by je przyjąć, kochać i leczyć, zawsze – dodał.

Zaznaczył, że „w wymiarze społecznym lęk i wrogość wobec niepełnosprawności prowadzą często do wybierania aborcji, przedstawiając to jako praktykę prewencji”, jednak „nauczanie Kościoła w tej kwestii jest jasne: życie ludzkie jest święte i nienaruszalne”.

Franciszek mówił, że nigdy nie można uznać za „zbędne” leczenia dzieci, które mogą szybko umrzeć. – Leczenie mogłoby wydawać się zbędnym zaangażowaniem środków i dalszym cierpieniem dla rodziców” – podkreślił, wyjaśnił jednak, że „opieka nad tymi dziećmi pomaga rodzicom uporać się z żałobą i odczuwać ją nie tylko jako stratę, ale także jako etap drogi przebytej razem”.

– Często tych kilka godzin, gdy matka może przytulić swoje dziecko, pozostawia ślad. Ona czuje się – pozwólcie mi użyć tego słowa – zrealizowana jako matka – dodał Franciszek.

Jak stwierdził, niezbędne jest, by priorytetem lekarzy było nie tylko wyleczenie, ale także „święta wartość życia ludzkiego, którego obrona jest ostatecznym celem każdej praktyki medycznej”.

medianarodowe.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.