Ojciec niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka

pixabay

Nie od dziś wiadomo, że nieobecność jednego z rodziców odbija się na stanie psychicznym dzieci. Z najnowszych badań wynika jednak, że brak ojca oddziałuje negatywnie również na zdrowie na poziomie fizycznym. Do takich wniosków doszli m.in. badacze z uniwersytetu Princeton.

Badania przeprowadzone na amerykańskiej uczelni pokazują, iż u dzieci, które pozbawione były obecności ojca, doszło do zmian na poziomie komórkowym. Chodzi o fragmenty chromosomów zwane telomerami.

To właśnie telomer, element chromosomu zlokalizowany na jego końcu, odpowiada za zabezpieczenie materiału genetycznego. Jakość telomerów przekłada się wprost na starzenie się i ogólny stan zdrowia. Im krótszy telomer tym większe prawdopodobieństwo m.in. choroby wieńcowej czy nowotworów.

Jak udowodnili badacze, u dzieci, które doświadczyły braku ojca, telomery uległy skróceniu. Przykładowo, u dziewięciolatków wychowujących się bez taty, telomery są krótsze o 14 proc. niż u reszty rówieśników.

Najgorzej rozłąkę znoszą chłopcy. Z badań wynika również, że nieobecność ojca odbija się najbardziej na dzieciach do piątego roku życia. Prace uczonych z Princeton wyraźnie stoją w sprzeczności z teorią, jakoby dziecko nie potrzebowało do prawidłowego rozwoju obojga rodziców – mamy i taty.

tato.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.