Podkomisja ds. Zatrzymaj Aborcję bezczynna. „Wybrali przewodniczącego i od tamtej pory nic nie zrobiła”

Powołana w lipcu 2018 roku nadzwyczajna podkomisja, której zadaniem jest rozpatrzenie projektu „Zatrzymaj aborcję”, który podpisało ponad 800 tys. obywateli, nic nie robi. Mimo zapewnień przewodniczącego, którym jest poseł PiS Grzegorz Matusiak, nie zwołano żadnego merytorycznego posiedzenia. Posiedzenie odbyło się raz i wybrano na nim przewodniczącego.

Pikieta obrońców życia z Fundacji Życie i Rodzina/fot. ilustracyjne/fot. zycierodzina.pl

– Mimo zapewnień jej przewodniczącego, posła Grzegorza Matusiaka (PiS), nie zostało zwołane do tej pory żadne merytoryczne posiedzenie podkomisji, a jej członkowie nie wystąpili o opinie i ekspertyzy do służb prawnych Kancelarii Sejmu – informuje KAI.

Od 2 lipca 2018 do stycznia 2019 roku, podkomisja „odbyła jedno posiedzenie 2 lipca 2018 r., na którym przeprowadziła wybór przewodniczącego”. – Na chwilę obecną przewodniczący nie wyznaczył terminu kolejnego posiedzenia – czytamy w odpowiedzi na pytanie, kiedy planowane jest kolejne posiedzenie.

– Chcemy [się zebrać] jak najszybciej, tym bardziej, że mamy bardzo dużo innych obowiązków, a to jest jeden z priorytetów. Staram się to w jakiś sposób zorganizować. Ja działam – mówił kilka miesięcy temu przewodniczący podkomisji, poseł Matusiak z PiS.

CZYTAJ TEŻ: Kaja Godek dołącza do prawicowej koalicji. „Głos na PiS to głos za aborcją, podobnie jak na PO”

Warto przypomnieć, że zwykle czas działania podkomisji w Polsce wynosi co najwyżej kilka tygodni. Tymczasem ta podkomisja istnieje już solidnie ponad pół roku i wybrała jedynie przewodniczącego.

– Od 2 lipca 2018 r. do 25 stycznia 2019 r. podkomisja [ds. zatrzymaj aborcję – red.] nie występowała o opinie i ekspertyzy do służb prawnych Kancelarii Sejmu, ani do podmiotów wewnętrznych. Co do ewentualnych opinii zamawianych indywidualnie przez członków podkomisji, w ramach wykonywania mandatu posła, nie mamy wiedzy – informuje kancelaria Sejmu.

– Zachowanie podkomisji kierowanej przez posła Matusiaka odzwierciedla proaborcyjne stanowisko PiS. Koalicja rządząca nie zamierza zmienić prawa aborcyjnego i ratować nienarodzonych dzieci – stwierdza Krzysztof Kasprzak, zastępca pełnomocnika inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję”. Dodaje tez, że projekt zatrzymaj aborcję „wyjdzie z komisji i zostanie uchwalony tylko i wyłącznie wtedy, kiedy w parlamencie znajdzie się siła polityczna (nawet mniejszościowa, ale zdecydowana i stanowcza), która postulaty pro-life traktuje serio”.

Z kolei szef warszawskiej redakcji „Niedzieli”, Artur Stelmasiak zaznacza, że od momentu powołania przewodniczącego „podkomisja bardzo precyzyjnie NIC NIE ZROBIŁA”.

W skład nadzwyczajnej podkomisji do rozpatrzenia obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, powołanej w ramach komisji polityki społecznej i rodziny, weszło dziewięcioro posłów: pięciu z PiS (Urszula Rusecka, Anita Czerwińska, Teresa Wargocka, Grzegorz Matusiak i Ewa Kozanecka), dwóch z PO (Joanna Frydrych i Joanna Augustynowska), a także Monika Rosa z Nowoczesnej i Agnieszka Ścigaj z Kukiz`15.

niedziela.pl, twitter.com, kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.