29 marca 2024
PublicystykaRodzina

Potrzeba głębokiej reformy

twitter.com/Polska_Racja

Zarówno reforma wymiaru sprawiedliwości, jak i prawnej ochrony życia, powinna być głęboka. To nie może oznaczać wprowadzania pośpiesznie niedopracowanych ustaw bez konsultacji z Prezydentem RP i merytorycznej dyskusji w parlamencie. Oznacza to tylko tyle, że powinna być głęboka.

Popieram prezydenckie weto. To, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna, nie oznacza, że każda ustawa, którą nazwiemy reformą, powinna zostać przyjęta. O minusach przygotowanej przez PiS ustawy wypowiadali się już i współpracownicy Prezydenta i Jan Olszewski, prof. Andrzej Nowak, Marek Jurek, Łukasz Rzepecki czy Jarosław Gowin. Ja chciałbym się więc skupić na kwestii reformy prawnej ochrony życia.

Ponieważ poważnie traktuję obywateli i bardzo poważnie traktuję także pana premiera Kaczyńskiego, uważam, że moim obowiązkiem jest powiedzieć, że zablokowanie reformy prawnej ochrony życia to był błąd. I to był bardzo poważny błąd. Ale sądzę, że na tym trzeba skończyć. Sądzę, że teraz trzeba myśleć, jak z tego wyjść. Trzeba iść do przodu w ten sposób, żeby było jasne, i to w krótkim czasie, że ta sprawa zostanie załatwiona. Uprzedzając wszystkich krytyków ujawnię, że ten akapit to niemal wierna kopia słów Jarosława Kaczyńskiego z czwartkowych „Rozmów Niedokończonych” w Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Różnica jest taka, że pan premier mówił na temat reformy sądownictwa i prezydenckiego weta.

Jakie elementy powinna zawierać głęboka reforma prawnej ochrony życia? Zagwarantowanie na papierze pełnej prawnej ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci to podstawa, ale nie koniec – to tylko punkt wyjścia. Drugą częścią reformy powinno być znaczące poszerzenie wsparcia, jakim będą otoczone matki, szczególnie te dotknięte problemem gwałtu, choroby dziecka czy zagrożeniem jej życia lub zdrowia. Nie chodzi tu o kolejny program 500+. Wsparcie finansowe również może być częścią tej pomocy, ale chodzi przede wszystkim o fachową opiekę psychologiczną, medyczną. Rząd może korzystać z doświadczeń już działających organizacji pozarządowych jak Fundacja Małych Stópek, Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia, Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka czy hospicjów perinatalnych.

Trzecią częścią reformy, choć można, a nawet trzeba ją prowadzić jednocześnie z dwoma wcześniejszymi, powinno być prowadzenie kształtujących odpowiednie postawy społeczne akcji społecznych. Cieszę się, że Fundacja Jeden z Nas zbiera fundusze, aby z taką akcją społeczną ruszyć, ale to nie powinno być tylko na barkach organizacji pozarządowych, takie działania powinien prowadzić również rząd. Rząd dysponuje m.in. olbrzymią przewagą finansową, a także w odróżnieniu od wszelkich organizacji pro-life może skorzystać ze swoich mediów, aby wspomóc kształtowanie oczekiwanych postaw społecznych.

Czwartą częścią reformy, ale wcale nie najmniej ważną, powinno być wzmocnienie szczelności prawa. Nie wystarczy zapisać na papierze, że jakieś dobro podlega ochronie. Trzeba nieustannie dbać, aby prawo było przestrzegane. Od ubiegłego roku Narodowa Rada Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego próbuje porozmawiać ze Zbigniewem Ziobrą, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym na temat wykonywania obecnej ustawy o ochronie życia. Jeszcze w lutym Marek Jurek mówił w Salve TV, że Zbigniew Ziobro unika przedstawicieli Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego. Nic mi nie wiadomo, żeby to się zmieniło, ale chciałbym się mylić i chciałbym, żeby te problemy w kontakcie nie wynikały z braku wystarczająco skutecznych działań państwa w zakresie, o którym chcieli rozmawiać przedstawiciele ChKS.

Nie oczekuję, że reforma prawnej ochrony życia przejdzie przez Sejm i Senat w tydzień, jak to PiS zrobił ze swoimi projektami odnośnie sądownictwa. Nie wymagam również, żeby większość rządowa przygotowała tą reformę w 60 dni, jak zadeklarował Prezydent RP odnośnie swojego projektu reformy sądownictwa. Wystarczy mi, gdy reforma wejdzie w życie z początkiem przyszłego 2018 roku.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Paweł Kubala

Z wykształcenia politolog. Należę do Narodowej Rady Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego oraz Rady Naczelnej Prawicy Rzeczypospolitej.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Paweł Kubala

Z wykształcenia politolog. Należę do Narodowej Rady Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego oraz Rady Naczelnej Prawicy Rzeczypospolitej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net