RPD jasno w sprawie niskich wyroków dla zwyrodnialców. „To aberracja”

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w rozmowie z „Interią” zwrócił uwagę na niskie kary dla zwyrodnialców w Polsce. Przypomniał także, że celem wyroków skazujących nie jest „resocjalizacja” ale ochrona społeczeństwa.

– Przed zwyrodnialcami trudno jest uchronić dzieci, jak zgwałconego i zamordowanego trzylatka z Wieruszowa, o którym głośno było ostatnio w całej Polsce. Jak nastolatków z Wrocławia, gdzie dochodziło do gwałtów i zabójstw. Takich zbrodniarzy może powstrzymać tylko obawa przed bardzo surową karą, dożywociem, a nie taka łagodność sądów, o jakiej słyszymy – stwierdził Mikołaj Pawlak.

Rzeczni k Praw Dziecka dodał, że sprawca zbrodni na trzylatku z Wieruszewa „dostał 15 lat, kilka lat już odsiedział w areszcie, co oznacza, że za pięć lat być może wyjdzie na wolność”.

– Również jako prawnik twierdzę, że jest to skandal. I nie chodzi tylko o niski wyrok, lecz także o uzasadnienie, że „można sobie wyobrazić większą brutalność”. Ten człowiek brutalnie zgwałcił trzyletniego chłopca i zmiażdżył mu głowę. W Niemczech za sam gwałt na dziecku, bez takich skutków, dostaje się 15 lat. Ten łódzki wyrok to jakaś aberracja – ocenił Pawlak.

– Czy można sobie wyobrazić brutalniejszy gwałt? Pewnie można, bo kilka dni później na Białorusi sprawca odciął dziecku głowę. Tyle że tam dostał za to karę śmierci – zaznaczył.

Skrytykował też „politykę karania w Polsce”, która polega na tym, że „skazanym trzeba dawać szansę na powrót do społeczeństwa”. – Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w Niemczech za zabójstwa na dożywocie skazuje się 21 proc. sprawców, w Grecji 43 proc., w Anglii 34 proc. U nas to 4 proc. sprawców. Czy to nie jest zbyt łagodne podejście? W Łodzi przez ostatnie 10 lat chyba tylko jeden sędzia skazywał na dożywocie. W Szczecinie ojciec za gwałty na czwórce swoich dzieci dostał siedem lat pozbawienia wolności. Już za jeden powinien dostać 15 lat, a za wszystkie nigdy nie wyjść na wolność – zauważył RPD Pawlak.

– Każdy wyrok ma nie tylko przywrócić poczucie sprawiedliwości, lecz także uspokoić obywateli. W przypadku tak niebezpiecznych przestępców wyrok ma sprawić, że społeczeństwo nie będzie się już bać ich powrotu na ulice, na podwórka, gdzie przebywają dzieci. Społeczeństwo nie oczekuje od wymiaru sprawiedliwości, że zwyrodnialca zresocjalizuje, tylko go odizoluje na długie lata – podsumował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.