Samobójstwa dzieci coraz częstsze

M. Gotowicka

Coraz więcej młodych Polaków, nawet uczniów podstawówek, decyduje się odebrać sobie życie. Jedną z najczęstszych przyczyn prób samobójczych u dzieci i nastolatków jest kryzys rodziny, w tym – rozwód rodziców.

Liczba samobójstw dzieci i młodzieży w Polsce rośnie z roku na rok, czego dowodzą dane statystyczne. Przykładowo w 2013 r. na życie targnęło się 357 osób przed 18 rokiem życia, trzy lata później było ich już 475. Jak przyznaje doktor Maciej Pilecki, psychiatra ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, wśród samobójców jest coraz więcej dzieci. Dramatyczną decyzję o odebraniu sobie życia podejmują nawet siedmiolatki! Najgorzej sytuacja wygląda w Małopolsce, rok temu aż 51 nastolatków (13-18 lat) próbowało się zabić właśnie w tym województwie, czworga z nich nie udało się uratować.

Zdaniem doktora Pileckiego jedną z najczęstszych przyczyn samobójstw dzieci i młodzieży są kryzysy w rodzinie, zwłaszcza rozwód rodziców. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych pacjentów. – Im młodsze dziecko, tym częściej próba samobójcza występuje po kłótni rodziców – przyznaje psychiatra. Sytuacji nie polepsza łatwy i niekontrolowany dostęp do sieci, gdzie roi się od stron zachęcających do samookaleczeń czy samobójstw.

Liczba rozwodów w Polsce również rośnie: w 2010 r. współczynnik określający liczbę rozwodów w stosunku do nowo zawartych małżeństw przekroczył 26,6 proc.,cztery lata później wynosił już 36,4 proc. Podobna tendencja utrzymuje się w większości krajów Unii Europejskiej. Najczęściej jako przyczyna rozwodów podawana jest „niezgodność charakterów”, a także związek pozamałżeński.

pch24.pl, tvp.info, newsweek.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.