97 rocznica rozejmu w Trewirze

foto: Adam Szelagowski, licencja Domena publiczna via Wikimedia Commons
foto: Adam Szelagowski, licencja Domena publiczna via Wikimedia Commons

97 lat temu, 16 lutego 1919 roku, w Trewirze podpisano rozejm, który formalnie zakończył powstanie wielkopolskie. Był to układ przedłużający rozejm między państwami Ententy, a Niemcami. Na  żądanie marszałka Ferdinanda Focha do układu dopisano postanowienia dotyczące zakończenia konfliktu polsko-niemieckiego, w szczególności powstania wielkopolskiego.

Na skutek podpisania rozejmu, Niemcy miały powstrzymać się od wszelkich działań zbrojnych wobec Polaków. „Niemcy muszą niezwłocznie zaprzestać wszelkich działań ofensywnych przeciwko Polakom w Poznańskim i we wszystkich innych okręgach” – pisano w porozumieniu. Wyznaczono także linię demarkacyjną, obejmującą zasięgiem obszary zdobyte w wyniku walk powstańczych.

Ponieważ w formalnym tekście traktatu były pewne błędy (brak konkretnego określenia momentu wejścia w życie), zaraz po podpisaniu Niemcy dokonali licznych prowokacji, próbując przesuwać front w korzystny dla siebie sposób.  Polaków nękano jeszcze przez kilka miesięcy, aż do momentu podpisania właściwego traktatu pokojowego. Dochodziło do licznych  incydentów zbrojnych, na skutek których śmierć poniosło 121 Polaków. Polscy powstańcy pokrzepieni zwycięstwem umocnili szeregi i utrzymali zdobyte terytorium.

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Był to największy zryw niepodległościowy zakończony zwycięstwem. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę.

Mas/wp.pl,Wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.