Australia: podejrzani o terroryzm stracą obywatelstwo

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Australijski Parlament przyjął ustawę, która pozwala na odbieranie obywatelstwa australijskiego podejrzanym o działalność terrorystyczną. Prawo dotyczy osób posiadających podwójne obywatelstwo – australijskie oraz obce.

Ustawa, którą przyjął parlament, uniemożliwia powrót do kraju osobom o podwójnym obywatelstwie, które pojechały zagranicę, aby przyłączyć się do organizacji ekstremistycznych lub szkolić się z ich bojownikami. Obejmuje także osoby skazane za działalność terrorystyczną na co najmniej sześć lat więzienia. Obywatelstwo mogą stracić osoby od 14 roku życia. Rząd szacuje, że w Syrii walczy obecnie ok. 90 obywateli Australii, a ok. 30 walczyło tam i powróciło do kraju. Ponad połowa tych osób ma podwójne obywatelstwo.

Organem decyzyjnym będzie ministerstwo ds. imigracji, które podejmie decyzję po konsultacjach z agencjami wywiadowczymi. Prokurator generalny George Brandis stwierdził, że takie rozwiązania będą miały miejsce „w bardzo ograniczonych okolicznościach”. – To ważna ustawa, która wzmocni australijską strukturę walki z terroryzmem – podkreśla Brandis. – Osoby z podwójnym obywatelstwem, angażujące się w działalność terrorystyczną, okazują nielojalność wobec swego kraju i nie zasługują na obywatelstwo Australii – zaznaczył prokurator. Ministerstwo ds. imigracji może zakazać wyjazdu z Australii osobom, które będą podejrzane o wyjazd w celu przyłączenia się do ekstremistów w Syrii lub Iraku.

Mas/wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.