Bąkiewicz dla Kr: Wychwalanie nazistów przez niektóre środowiska narodowe jest nierozsądne i niemądre, to sabotaż i brak szacunku dla Polaków

Robert Bąkiewicz/fot. YouTube/Media Narodowe

Robert Bąkiewicz w rozmowie z kontrrewolucja.net stwierdza, że udostępnianie przez niektóre środowiska narodowe osób związanych z SS „jest nierozsądne, niemądre, sabotaż i brak szacunku dla Polski i Polaków”. Podkreśla również, że Polakom nie potrzeba zagranicznych wzorców, ponieważ mamy bardzo jasne przykłady ze swojej historii.

– Jako Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości wobec ostatnich publikacji ONR szkodzących wizerunkowi polskich patriotów, narodowców i katolików będę postulował o zaprzestanie jakiejkolwiek współpracy z tą organizacją przez Marsz Niepodległości – pisał tydzień temu na Twitterze Robert Bąkiewicz.

Chodziło o już usunięty wpis brygady lubelskiej ONR, w którym podano belgijskiego nazistę, Roberta Degrelle’a jako bohatera z okazji jego urodzin.

 

usunięty tweet brygady lubelskiej ONR
usunięty tweet brygady lubelskiej ONR

Władze główne ONR zdystansowały się potem od tej grafiki.

Wcześniej zdarzały się już niesnaski między stowarzyszeniem Masz Niepodległości a ONR. Czy zapowiedź o wykluczeniu z organizowania Marszu to efekt skumulowania się tych sporów?

– Wcześniej nie podejmowaliśmy działań odnośnie ONR-u. Jednak w tym momencie panowie wrzucili zdjęcie niemieckiego żołnierza, po prostu SS-manna. To jest nie do przyjęcia przez patriotów polskich, ale w ogóle wszystkich Polaków, którzy konsekwencje i skutki II wojny światowej przechowują w tragicznych opowieściach rodzinnych. Dla mnie to niedopuszczalne. Z opowiadań rodzinnych wiem jak zachowywali się Niemcy wobec Polaków, jak nas mordowali wykorzystywali jako siłę niewolniczą. Ten system eksterminacji i niewolniczego wyzysku narodu polskiego przez Niemców był dokonywany rękami bezwzględnych żołnierzy ubranych w takie mundury jak przedstawiony na grafice – powiedział „Kontrrewolucji” Robert Bąkiewicz, prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

– Dlatego uważam, że powinniśmy jako stowarzyszenie podjąć działania i otworzyć jakąś dyskusję na ten temat w środowisku. Bo taka narracja nie może się pojawiać w przestrzeni narodowej, patriotycznej, ponieważ my szanujemy uczestników Marszu Niepodległości, szanujemy Polaków i nie możemy się na to zgodzić – stwierdził Robert Bąkiewicz. Zaznaczył, że zgody takiej nie może być „niezależnie, czy to wynika z celowego sabotażu czy z ludzkiej głupoty”.

– Na tym zdjęciu Degrelle został pokazany jako żołnierz w mundurze SS Wallonien. Jak można jeszcze mówić, że w okresie przedwojennym był działaczem katolickim w Christus Rex, tak tutaj bezsprzecznie użyto odwołania do okresu wojennego – podkreślił Bąkiewicz.

Zaznaczył również, że nie jest Polakom potrzebny belgijski wzorzec ideowy. – Mamy własnych, polskich i wspaniałych bohaterów i wspaniałe polskie życiorysy. Pierwszy z brzegu – rotmistrz Witold Pilecki. Człowiek, który wykazał się niesamowitym bohaterstwem, działał w kilku konspiracjach. Jego postawa życiowa była uformowana na katolickiej moralności i nauce. To jest dla nas wzór niedościgniony, z którego powinniśmy czerpać. Takie więc używanie zapożyczeń jest bardzo niekorzystne dla całego środowiska narodowego w Polsce i niszczy całą pracę, które środowisko to wykonuje od wielu lat – ocenił prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Robert Bąkiewicz wyznał też, dlaczego obecnie nie należy do ONR, choć kiedyś był działaczem tej organizacji. – Nie zgadzam się na pewne działania, które ta organizacja podejmowała. Chciałem aby to była organizacja dla Polaków, natomiast część kolegów chciała być „awangardą”, a realnie marginesem nie mającym faktycznego wpływu na sprawy społeczne, ani polityczne w naszej Ojczyźnie. Ta oenerowska „awangarda” skupiała się często na elektryzowaniu opinii publicznej swoim przekazem, który wypełniał pustkę i ukrywał słabość. A przejawem tych działań jest na przykład ten nieszczęsny tweet z Degrellem. To jest nierozsądne, niemądre, sabotaż i brak szacunku dla Polski i Polaków – ocenił stanowczo.

Jest też trochę zdziwiony fascynacją belgijskiego nazisty przez obecnych członków ONR. – Gdy ja byłem w ONR, nie był to dominujący nurt, raczej się ludzie od tego odcinali. A jeśli już, to czytali o jego okresie życia przedwojennym, związanym z ruchem Christus Rex – wspomniał. – To są młodzi ludzi i samo to, że ten człowiek walczył z sowieckim wrogiem Polski jest już dla nich jakimś pozytywnym odniesieniem. W racjonalny sposób jednak ciężko taką fascynację jakkolwiek uzasadnić – podsumował.

kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Dominik Cwikła

Dominik Cwikła

Rzymski katolik, mąż, dziennikarz, aktywny obrońca życia. Jestem założycielem i redaktorem naczelnym portalu Kontrrewolucja.net. Wydałem też Gazetę "Rycerstwo", prowadziłem audycję historyczno-rozrywkową "Tak było" (nieregularnie coś czasem nagram - szczegóły na moim profilu na fb) oraz w Radiu Strefa Chwały audycję historyczną "Christian Story". Dotychczas pisałem na kilku portalach i w kilku gazetach. Aktywny obrońca życia, monarchista, bezpartyjny. Pracowałem w kilku redakcjach, m.in. jako wicenaczelny wSensie.pl. Obecnie redaktor portalu nczas.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Dominik Cwikła

Dominik Cwikła

Rzymski katolik, mąż, dziennikarz, aktywny obrońca życia. Jestem założycielem i redaktorem naczelnym portalu Kontrrewolucja.net. Wydałem też Gazetę "Rycerstwo", prowadziłem audycję historyczno-rozrywkową "Tak było" (nieregularnie coś czasem nagram - szczegóły na moim profilu na fb) oraz w Radiu Strefa Chwały audycję historyczną "Christian Story". Dotychczas pisałem na kilku portalach i w kilku gazetach. Aktywny obrońca życia, monarchista, bezpartyjny. Pracowałem w kilku redakcjach, m.in. jako wicenaczelny wSensie.pl. Obecnie redaktor portalu nczas.com.

One thought on “Bąkiewicz dla Kr: Wychwalanie nazistów przez niektóre środowiska narodowe jest nierozsądne i niemądre, to sabotaż i brak szacunku dla Polaków

  • Avatar
    23 czerwca 2019 at 20:55
    Permalink

    Trzeba odróżniać ideologię od ludzi, którzy tej ideologi służyli. Człowieka nie można zrównywać z ideologią. Łacinnik powinien o tym wiedzieć i precyzyjnie się do tego stosować w oparciu o normy poznawcze. W retoryce Roberta Bąkiewicza dostrzegam niepokojącą manierę przedkładania norm ideologicznych nad poznawcze.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.