Biały marmur w muezach? To rasizm

Pixabay

Profesor uniwersytetu w Iowa, Sarah B. Bond przekonuje, że antyczne rzeźby są… rasistowskie! Wszystkie są bowiem wykonane z białego marmuru, a to sposób na forsowanie „supremacji białej rasy”.

Według prof. Bond „stawianie znaku równości między białym marmurem a pięknem nie jest nieodłączną prawdą we wszechświecie; to groźby konstrukt, który dzisiaj wciąż wpływa na ideologię białej supremacji”. Badaczka przekonuje, że prezentowanie tego rodzaju sztuki w muzeach powinno być koniecznie połączone z informacją o tym, czemu białe rzeźby są białe – choćby w formie multimedialnych prezentacji. Rzeźby, które w antycznych czasach były kolorowane, dzisiaj są eksponowane jako białe – to, zdaniem Bond, nie tylko błąd, ale i wspieranie „białej supremacji”.

W eseju poświęconym sprawie Bond przekonuje, że „większość muzeów czy podręczników historii sztuki zawiera prawie wyłącznie przedstawienia białej skóry, gdy chodzi o klasyczne posągi czy sarkofagi. Badaczce nie podoba się również klasyczna pozycja autorstwa XVIII-wiecznego historyka sztuki Johanna J. Winckelmanna „Dzieje sztuki starożytnej”, ponieważ to właśnie ten autor – zdaniem Bond – odpowiada za upodobanie Europejczyków do białych rzeźb.

To nie pierwszy absurd politycznej poprawności związany z rzekomym rasizmem. W styczniu studenci jednej z amerykańskich uczelni uznali, że podkreślanie roli greckich filozofów jest pozostałością po mentalności kolonialnej (TUTAJ). Z kolei w holenderskim Rijksmuseum dwa lata temu zdecydowano się zmienić oryginalne tytuły dzieł sztuki, które zawierały „niepoprawne politycznie” sformułowania, jak np. Murzyn (TUTAJ).

nationalreview.com, ijr.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Pozostaw swój komentarz

kontrrewolucjanet

Nawet nie wiemy, że u nas byłeś :(

Wyłącz proszę swojego adblocka i dodaj nas do zaufanych stron. Nie wyświetlimy Ci żadnego wyskakującego okienka poza tym, które widzisz