Białystok: dochodzenie w sprawie ONR

foto: twitter.com/porannypl
foto: twitter.com/porannypl

Prokuratura Rejonowa Białystok Południe wszczęła dochodzenie w sprawie obchodów 82. rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego. Odbyło się postępowanie sprawdzające. Policja jest na etapie przesłuchiwania świadków. Prokuraturze nie podobają się m.in. hasła patriotyczne, które padały podczas marszu.

Jak poinformował prokurator Wojciech Zalesko, sprawdzane jest, czy 16 kwietnia 2016 roku podczas obchodów powstania organizacji doszło do „propagowania faszyzmu” bądź „znieważenia na tle wyznaniowym lub narodowościowym”. Chodzi m.in. o hasłach, które znalazły się na opublikowanych nagraniach z marszu, który miał miejsce tamtego dnia: „Śmierć wrogom ojczyzny”, „Wielka Polska Katolicka”, czy „My Europę obronimy, islamistów nie wpuścimy”.

Uroczystości obejmowały także Mszę św. w Bazylice Archikatedralnej w Białymstoku oraz koncert zespołu Nordica, podczas którego również miały być propagowane treści o zabarwieniu faszystowskim i rasistowskim.

Należy odnotować, że w sprawie zabrała swoje stanowisko także Kuria Archidiecezji Białostockiej, która wydała oświadczenie z przeprosinami wobec osób, które mogły poczuć się dotknięte zachowaniem członków ONR w katedrze. Własne postępowanie w sprawie prowadzi Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Przedstawiciele ONR zapewniają, że podczas uroczystości nie zostało złamane prawo.

Miecz/tvp.info, polskieradio.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.