Brud, smród i Manifa

Aby zachęcić do udziału w tzw. Manifie, neofeministki z Poznania postanowiły przyciągnąć uwagę szokującym klipem, od niedawna krążącym po Internecie. Reakcja w sieci jest jednak mało przychylna dla „manifestantek”, zarówno ze strony mężczyzn, jak i samych kobiet. Nawet tych, które na co dzień postulaty Manify popierają.

O ile wizerunek matki karmiącej piersią czy kobiety o bardziej krągłych niż modelki kształtach nie mają nic wspólnego z szokowaniem, o tyle inne wyjątkowo niesmaczne obrazy wzbudziły wyjątkowo ostrą dyskusję, nie tylko w Internecie. Na filmie widzimy m.in. kobietę, która wychodzi z basenu pozostawiając plamę krwi miesiączkowej, a także panie obgryzające paznokcie, wyrywające sobie włosy, korzystające z WC i, co chyba najmniej zrozumiałe, liżące się  po twarzy. Twórczynie filmiku: Zofia Holeczek, Marta Szymanowska i Joanna Zioła przekonują, że ma on obalać „kompromisy”, do których zmusza się rzekomo płeć piękną. – To najdalszy kompromis, na jaki idą kobiety. Godzimy się, że nasze ciała nie należą do nas. Kto inny ma prawo wyznaczać normy, surowo oceniać odstępstwa. Próba złamania tego tabu wywołuje bunt – tłumaczy Florentyna, która (jak napisano w „Wyborczej”) studiuje filologię koreańską, jest bizantynistką i należy do partii Razem.

Niestety, wbrew oczekiwaniom neofeministek przesłanie do kobiet nie trafiło. – Nie bardzo wiem czemu niby kobiety miałaby upodabniać się do mężczyzn …  – pisze Łucja w komentarzach pod filmikiem. Wtóruje jej ironizująca Beata: – Faceci mają prawo się domagać prawa do smarkania na ulicy jak nie mają chusteczek, sikania pod murami bez oburzenia społeczeństwa, mają prawo zakazać aborcji swego dziecka, mają prawo nie opuszczać klapy od ubikacji i żadna kobieta nie może się buntować. Bo to prawo do wolności – dodaje.

Sporo kobiet, które na co dzień popierają postulaty Manify, również jest zniesmaczonych. – Serio? Tego się domagamy? Prawa do grzebania w majtkach? I liczymy, że po czymś takim, ktoś potraktuje nasz głos w dyskusji poważnie? – oburza się Mama Zaczytana. Spot, który dziś obejrzałam jest – delikatnie mówiąc – ohydny. Czytam wasze postulaty, rozumiem to o co walczycie, z częścią się ja najbardziej zgadzam. Ale co zapada mi w pamięć po spocie promującym poznańską Manifę? Liżące się dziewczyny, owłosiona pacha, łapa w spodniach, miętolenie owoców które, jak rozumiem, miały symbolizować waginę. Ale hitem hitów było zakrwawione d*psko wyłaniające się z basenu niczym Afrodyta z morskiej piany – denerwuje się Magda.

Film wisi na YouTube od tygodnia, można go obejrzeć poniżej. Większość użytkowników portalu ocenia go negatywnie. Niektóre ze scen mogą być nieodpowiednie dla wrażliwszych odbiorców.

 

Przekaż wieści dalej!

Magdalena Gotowicka

Magdalena Gotowicka

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania pożeraczka filmów. Pasjonatka twórczości Tolkiena.

Więcej artykułów autora

Magdalena Gotowicka

Magdalena Gotowicka

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania pożeraczka filmów. Pasjonatka twórczości Tolkiena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.