Chrześcijanie w Jerozolimie apelują o sprzeciw wobec izraelskiego prawa o narodzie

pixabay

Łaciński Patriarchat Jerozolimy apeluje do świata, by sprzeciwił się izraelskiemu prawu o narodzie. Określanie Izraela jako państwa żydowskiego oraz związane z tym przepisy dyskryminuje nieżydowskie wspólnoty, łamie rezolucje ONZ oraz Deklarację Niepodległości Izraela.

Patriarchat stanowczo potępia przyjętą niedawno konstytucję pt. „Izrael, państwo narodowe narodu żydowskiego”. Nie zapewnia ona żadnych gwarancji praw dla rdzennych mniejszości żyjących na terenie Izraela, co oznacza wykluczenie spod prawa 20 proc. mieszkańców.

– Palestyńscy obywatele Izraela, stanowiący 20 proc. mieszkańców, są w sposób rażący wykluczani spod prawa. Trudno sobie wyobrazić, aby ustawa o skutkach konstytucyjnych ignorowała znaczną część populacji, tak jakby jej członkowie nigdy nie istnieli – czytamy w specjalnym oświadczeniu Patriarchatu Jerozolimy.

Radio Watykańskie podkreśla, że jest to pierwsze oficjalne stanowisko Kościoła w Ziemi Świętej na temat izraelskiego prawa o narodzie.

Patriarchat wskazuje też, że jest to sygnał dla palestyńskich mieszkańców, że w tym kraju nie są u siebie. Wcześniej już język arabski został zdegradowany z języka urzędowego do języka o „specjalnym statusie”. Zobowiązano się też to rozwoju działań w zakresie osadnictwa żydowskiego, bez wzmianki o innych narodach żyjących na tych ziemiach.

Patriarchat Jerozolimy określa nowe prawo jako „wykluczające, dyskryminujące i upolitycznione”.

– Nie wystarczy zapewniać praw indywidualnych. Każde państwo z dużymi mniejszościami powinno uznać zbiorowe prawa tych mniejszości i zagwarantować zachowanie ich zbiorowej tożsamości, w tym ich tradycji religijnych, etnicznych i społecznych – napisano w oświadczeniu Patriarchatu.

Obawy o podobne traktowanie mają chrześcijanie na terenie Izraela.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.