Dziś wszedł w życie podatek bankowy

foto: FreeImages
foto: FreeImages

Od dzisiaj obowiązuje podatek bankowy w wysokości 0,44 proc. od wartości aktywów. Podatek mają płacić także firmy pożyczkowe, ubezpieczeniowe i SKOK-i. 

Podatek bankowy jest dodatkowym źródłem finansowania programu „Rodzina 500 plus” i innych wydatków budżetowych. Część instytucji finansowych zapowiedziało podwyżkę marż, taryf i opłat, a więc przerzucenie kosztów na klientów.

Poseł i ekonomista prof. Jerzy Żyżyński mówi, że dopiero w praktyce okaże się, w jakim stopniu instytucje finansowe zdecydują się na ten krok, który wcale nie musi być dla nich korzystny. – Pamiętajmy, że to nie jest takie proste, dlatego że banki funkcjonują na rynku finansowym i jeszcze giełda, która nie jest obciążona dodatkowym podatkiem, czyli transakcji na giełdzie nie obciążono. Wobec tego zbyt duże obciążenie klientów (co polegałoby na ewentualnym podwyższeniu oprocentowania kredytów) spowodowałoby, że ci, którzy chcą brać kredyty, szukaliby środków gdzie indziej. Zakładamy, że działa tutaj pewna konkurencja. Tak więc na razie nie wiadomo. Wydaje mi się, że jest tutaj więcej takiego „straszenia”. Zobaczymy jak to będzie działać, jakie będą efekty – zaznacza prof. Jerzy Żyżyński.

Sprawą nieuzasadnionego podnoszenia opłat przez banki ma się zająć wkrótce sejmowa komisja finansów, której posiedzenie jest planowane w lutym. Komisja zamierza zaprosić przedstawicieli banków, Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Szy/radiomaryja.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.