Efekt Marxa? Ogromny kryzys powołań w Niemczech

W zeszłym roku odnotowano rekordowo niską liczbę święceń kapłańskich w Niemczech. Kraj ten dał Kościołowi zaledwie 58 kapłanów w 2015 roku. Katoliccy komentatorzy zauważają, że jest to najpewniej efekt modernizmu i prób liberalizacji Kościoła w Niemczech.

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Media podają, że niecałe 60 kapłanów to absolutny rekord. Episkopat Niemiec nie proponuje też żadnej recepty na ten kryzys. – Na spadającą liczbę święceń kapłańskich diecezje reagują już od wielu lat – mówi rzecznik niemieckiego episkopatu, Matthias Kopp. – Celem jest reakcja na sytuację poprzez zmiany strukturalne w duszpasterstwie, na przykład większe parafie – próbuje tłumaczyć rzecznik.

Innego zdania jest katolicki publicysta, Mathias von Gersdorff. „Każdy kierownik przedsiębiorstwa zapytałby się, co było fałszywego w jego strategii, że doszło do takiej katastrofy […]. Jednak nie niemiecki episkopat. Niektórzy biskupi dalej idą swoim liberalnym kursem, bez względu na straty” – pisze von Gersdorff. „Teraz przeprowadzono głębokie reformy strukturalne w Trewirze i Limburgu, de facto doprowadzając do usunięcia struktur parafialnych. Chce się stworzyć Kościół, który będzie prowadzony przez świeckich, a w którym kapłani będą mieć tylko funkcje poboczne. Mają przychodzić czasami do parafii, by napełnić tabernakula” – ostrzega katolicki działacz. „Taki Kościół jest już nie tylko niekatolicki, ale musi po prostu zginąć, nie będąc już zorganizowanym w oparciu o wyświęconych kapłanów” – podsumowuje katolicki aktywista von Gersdorff.

Liczba święceń kapłańskich w Niemczech spada w zastraszającym tempie. W 1965 roku było ich 500; w 2005 roku – już tylko 122. W ciągu 10 lat liczba ta zmniejszyła się jeszcze dwukrotnie.

CWIK/PCh24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Pozostaw swój komentarz

kontrrewolucjanet

Nawet nie wiemy, że u nas byłeś :(

Wyłącz proszę swojego adblocka i dodaj nas do zaufanych stron. Nie wyświetlimy Ci żadnego wyskakującego okienka poza tym, które widzisz