Funkcjonariusze służb PRL nie znajdą miejsca w prokuraturze

foto: Ryszard Hołubowicz - lublin.com.pl, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Ryszard Hołubowicz – lublin.com.pl, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze, przygotowany przez ministra Ziobrę. Ustawa zakłada, że do pełnienia funkcji prokuratora nie będą wybierane osoby zatrudnione niegdyś w służbach PRL. Ponadto stanowisko ministra zostanie połączone z rolą prokuratora generalnego.

„Projekt zakłada, że prokuratorem nie będzie mogła być osoba, która pełniła służbę zawodową, pracowała lub była współpracownikiem dawnych organów bezpieczeństwa państwa” – czytamy na łamach „Rzeczpospolitej”. Ustawa precyzuje również, że: „Identyczny zakaz dotyczy sędziów, którzy orzekając, uchybili godności urzędu, sprzeniewierzyli się niezawisłości sędziowskiej, co potwierdzono prawomocnym orzeczeniem”.

Wprowadzenie nowych przepisów nie jest równoznaczne ze zwolnieniami tych spośród dawnych komunistycznych prokuratorów, którzy dziś dalej pracują w zawodzie. Przepis proponowany przez ministra Ziobrę ma mieć typowo weryfikacyjny charakter, czyli obowiązywać ewentualnych kandydatów do służby sędziowskiej czy prokuratorskiej. Pomimo że inicjatywa zmian powstała w ministerstwie, trafiła do sejmu jako projekt poselski. Procedowanie nad takim rodzajem propozycji trwa krócej niż nad projektem rządowym.

Maj/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.