Geotermia toruńska otrzyma 26 milionów w ramach ugody

foto: YouTube
foto: YouTube

Fundacja Lux Veritatis zawarła ugodę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na mocy ugody, Fundacja otrzyma 26 milionów złotych wraz z odsetkami za bezprawne cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej.

– Jesteśmy zadowoleni, że sprawa po tylu latach się zakończyła. Mamy ogromną satysfakcję z orzeczenia sądu oraz z umotywowania zatwierdzenia ugody. Sąd dzisiaj potwierdził w pełnej rozciągłości, że Fundacja była pokrzywdzona, że działania Funduszu były rzeczywiście polityczne a nie merytoryczne, że zrobiliśmy wszystko, żeby wykonać umowę dotacji. Mieliśmy prawo do tego, żeby zadbać o dobre imię Fundacji, że byliśmy zawsze uczciwi i mieliśmy prawo również do otrzymania odszkodowania – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis. Warszawski sąd umorzył postępowanie w tej sprawie w związku z zawarciem ugody.

W  2008 roku „Nasz Dziennik” ujawnił sporządzoną w grudniu 2007 roku, notatkę służbową ze spotkania, na którym Stanisław Gawłowski, ówczesny wiceminister środowiska rządu Donalda Tuska, polecił pracownikom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska szukanie pretekstu do wypowiedzenia aneksu będącego częścią umowy z Fundacją Lux Veritatis. Chodziło o to, aby odebrać Fundacji przyznaną ze środków UE dotację na toruńską geotermię.

– Po prostu chcieli nas zniszczyć. Nie boję się tego powiedzieć, bo tak było. Robili rożne podejście, podejmowali rożne wysiłki żeby zniszczyć administracyjnie odbierając dobre imię –  powiedział na antenie Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

Mimo utrudnień stosowanych przez poprzedni rząd, Fundacja Lux Veritatis zdecydowała się wykonać odwiert i badania z własnych środków. Z jednego otworu wydobywczego toruńskiej geotermii w ciągu jednej godziny uzyskuje się do 1050 metrów sześciennych wody o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, bez zanieczyszczania środowiska. Toruńska geotermia została zaprezentowana podczas szczytu klimatycznego w Paryżu jako sukces na skalę światową.

CWIK/Radiomaryja.pl, interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.