Grecja wyprzedaje majątek

foto: Pixabay.com
foto: Pixabay.com

Przymusowa prywatyzacja będąca warunkiem postawionym przez UE zmusza Greków do wyprzedania państwowego majątku. Na sprzedaż trafiły m.in. grecka poczta, obiekty sportowe i lotnisko w Atenach.

Jeżeli Grecja chce otrzymać pomoc od UE, musi przeprowadzić prywatyzację według unijnych wytycznych. Przewidywany zysk z prywatyzacji ma wynieść 50 mld euro – ponad połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na pokrycie greckiego długu.

Wśród obiektów wystawionych na sprzedaż znalazły się m.in. międzynarodowy port lotniczy w Atenach, była baza amerykańskich sił lotniczych w Heraklionieczy autostrada Egnatia. Na chętnych czekają również aktywa olimpijskie związane ze zorganizowanymi w 2004 roku ateńskim igrzyskami. Na sprzedaż wystawiono trzy ważne obiekty sportowe związane m.in. z kajakarstwem, lekkoatletyką i jeździectwem. Warto przypomnieć, że na organizację igrzysk w 2004 r. Grecja wydała 15 mld dolarów, a z 22 wybudowanych wówczas stadionów tylko jeden jest aktywnie wykorzystywany.

Grecy sprzedają też przedsiębiorstwa – na sprzedaż wystawione zostały m.in. grecka poczta państwowa Elta oraz Publiczna Korporacja Energetyczna odpowiadająca za 80 proc. wytwórstwa energetycznego w kraju. Na kupca czekają również rafinerie Hellenic Petroleum (Helpe),  jednego z ważnych przedsiębiorstw z branży petrochemicznej w południowo-wschodniej Europie.

Mgot/money.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.