Grupa Wyszehradzka jednomyślna ws. kryzysu migracyjnego

Licencja: Domena publiczna via Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Premier Beata Szydło spotkała się w Pradze ze swoim czeskim odpowiednikiem Bohuslavem Sobotką, prezesem Rady Ministrów Węgier, Wiktorem Orbanem i Słowacji, Robertem Fico. – Oczekujemy, że najpóźniej podczas marcowego posiedzenia Rady Europejskiej zostaną podjęte decyzje, które pozwolą na realną kontrolę granic zewnętrznych UE oraz na skuteczne działania wspólnoty ograniczające napływ migrantów – powiedziała szefowa rządu po zakończeniu poniedziałkowego szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej.

Rządy państw V4 uważają, że kluczem do rozwiązania kryzysu migracyjnego w Europie jest „zakończenie konfliktów w Syrii i stabilizacja sytuacji w Libii i Rogu Afryki”. – Obecnie społeczność międzynarodowa powinna się skupić na możliwych do zrealizowania celach, tj. uzyskaniu kontroli nad przepływami migracyjnymi na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej oraz stworzeniu ram bardziej wszechstronnej polityki migracyjnej – zauważyła Beata Szydło. – Jesteśmy gotowi do wspólnej pracy nad propozycją dotyczącą utworzenia Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej – zadeklarowała prezes Rady Ministrów. Dodała także, iż dla powodzenia projektu niezbędna jest ścisła współpraca z Turcją.

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej przyjęli wspólną deklarację dotyczącą kwestii migracji. – Oczekujemy, że najpóźniej podczas marcowego posiedzenia Rady Europejskiej zostaną podjęte decyzje, które pozwolą na realną kontrolę granic zewnętrznych UE oraz na skuteczne działania wspólnoty ograniczające napływ migrantów – powiedziała dziennikarzom Beata Szydło.

Koncepcja Grupy Wyszehradzkiej zakłada m.in. wsparcie krajów bałkańskich przy uszczelnieniu granic z Grecją, co miałoby zapobiec przepływowi imigrantów przez ten kraj na północ Europy. Przeciwne tej propozycji są Niemcy.

Maj/kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Enable Notifications    OK No thanks