Kolejne dokumenty z IPN: Listy od Michnika i Jaruzelskiego

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił kolejne dokumenty z archiwum znalezionego w domu Czesława Kiszczaka. Wśród materiałów znajdują się m.in. oryginał listu Adama Michnika do szefa komunistycznego MSW z 1983 roku, informacja o ucieczkach oficerów wojska na Zachód oraz notatka dotycząca prezydentury. Notatka została prawdopodobnie sporządzona w czerwcu 1989 roku przez Wojciecha Jaruzelskiego do Czesława Kiszczaka.

Napisany z więzienia list, jaki skierował Michnik do komunistycznego generała, był publikowany już w PRL. 7 lat temu przedrukowała go „Gazeta Wyborcza”. Na kopercie napisano, że pismo dotyczy „propozycji uzyskania wolności za cenę opuszczenia Polski”. Autor listu napisał do Kiszczaka, że złożył mu propozycję wyjechania na Lazurowe Wybrzeże lub procesu i wieloletniego więzienia. List do szefa komunistycznego MSW ma charakter ironiczny. Michnik zarzuca Kiszczakowi, że swoją postawą przyznał, że nie ma podstaw do stawianych mu zarzutów, a cały proces będzie ustawiony. „Jesteście mściwymi i pozbawionymi honoru świntuchami, tę prawdę, że jeśli nawet kiedyś było w waszych sercach troszkę przyzwoitości, to dawno pogrzebaliście te uczucia w brutalnej i brudnej grze o władzę, jaką toczycie między sobą” – napisał w 1983 roku Michnik.

W archiwum znaleziono także list oficerów wywiadu, w którym wyrażają zaniepokojenie ucieczkami swoich kolegów na Zachód. „Tymi zdradami zostało generalnie zagrożone bezpieczeństwo ludzi pracujących oficjalnie i nieoficjalnie za granicą PRL” – napisali oficerowie komunistycznego wywiadu. W dokumentach jest także notatka, którą w czerwcu 1989 roku do Kiszczaka napisał prawdopodobniej Jaruzelski. Autor listu pisze, że jest bardzo zajęty prowadzoną naradą i w tej formie potwierdza wcześniejsze rozmowy na temat prezydentury. „Twój osobisty stosunek do mnie, który wielce sobie cenię, trzeba „postawić do kąta”. Sprawa najważniejsza – Polska” – to treść notatki z 1989 roku.

Mas/interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.