Kolejny skandal w wykonaniu Rzecznika Praw Obywatelskich. Bodnar w obronie „bestii z Mrowin”

Adam Bodnar/fot. ilustracyjne/fot. YouTube/Telewizja Republika

– W ocenie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur sposób traktowania zatrzymanego przez organy ścigania stanowi poniżające traktowanie – uważa Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodzi o Jakuba A., zwanego też „bestią z Mrowin”, który zamordował 10-letnią dziewczynkę, ponieważ uznał ją za przeszkodę dla związku z jej matką.

Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur (KMPT), który podlega RPO, wydał oświadczenie dotyczące zatrzymania i traktowania 22-latka podejrzanego o okrutne zamordowanie 10-letniej dziewczynki. Stanął on w obronie… oskarżonego o morderstwo.

– Sposób zatrzymania i doprowadzenia zatrzymanego na czynności procesowe był nieproporcjonalny do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia z punktu widzenia celu samej czynności. Wątpliwości budzi samo użycie grupy realizacyjnej w stosunku do 22 latka – osoby, która nie działała w ramach zorganizowanego związku lub grupy przestępczej lub związku o charakterze zbrojnym. Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki, do którego nie powinno dojść w demokratycznym państwie prawa – napisano w oświadczeniu KMPT.

– Uzasadnienia nie znajduje też stosowanie po zatrzymaniu kajdanek zespolonych oraz chwytu obezwładniającego. Stosowanie takich środków stanowi dodatkową, nieuzasadnioną dolegliwość. Zatrzymany nie stawiał bowiem oporu, nie był agresywny, zaś doprowadzenia odbywały się w asyście licznej grupy funkcjonariuszy, zdolnych do odpowiedniej reakcji w przypadku agresji lub próby ucieczki. W ocenie KMPT zatrzymany mógł zostać doprowadzony na czynności procesowe bez kajdanek. W przypadku uzasadnionej konieczności zapobieżenia ucieczce, agresji lub autoagresji, wystarczającym środkiem wydaje się stosowanie kajdanek zakładanych na ręce – czytamy.

– Mężczyzna w czasie zatrzymania nie stawiał oporu. Mimo to został położony na brzuchu, na podłodze, po czym założono mu kajdanki zespolone na trzymane z tyłu ręce i na nogi. Z budynku został wyprowadzony boso, w samej bieliźnie i koszulce, ze skutymi rękami i nogami. Funkcjonariusze stosowali chwyt obezwładniający, powodujący, że zatrzymany szedł mocno pochylony do dołu. Przez cały czas doprowadzenia zatrzymanemu towarzyszyli zamaskowani funkcjonariusze policji – napisano.

– Za niedopuszczalne należy uznać wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie zatrzymanego w takim stanie, w czasie wykonywania czynności procesowych. Takie zachowanie narusza godność zatrzymanego i stanowi pogwałcenie praw człowieka – przekonuje KMPT.

– Niepokój KMPT budzi też nocne przesłuchanie podejrzanego w Prokuraturze. Nie jest to odpowiednia pora do realizacji czynności procesowej i o ile nie uzasadniają jej szczególne okoliczności danej sprawy, należy jej unikać. Nie ma bowiem żadnych przeszkód procesowych, by zatrzymany został przesłuchany następnego dnia, w obecności i po konsultacji ze swoim obrońcą. Dokonywanie przesłuchania w godzinach nocnych, gdy zatrzymany jest wyczerpany fizycznie i emocjonalnie samym faktem zatrzymania i poprzednim przesłuchaniem policyjnym, nie może być uznane za humanitarne traktowanie – pisze w oświadczeniu urząd.

wolnosc24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

One thought on “Kolejny skandal w wykonaniu Rzecznika Praw Obywatelskich. Bodnar w obronie „bestii z Mrowin”

  • Avatar
    21 czerwca 2019 at 11:03
    Permalink

    Gdyby to spotkało niewinną osobę co do której tylko istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa to bym to zrozumiał. Ale frajer co posunął się do brutalnego morderstwa traci w ludzkich oczach wszelkie współczucie. Dlaczego Bodnar nie chce zaistnieć broniąc biednej starszej kobiety, którą potrącił autem bez posiadania przeglądu i prawa jazdy Najsztub, i został uniewinniony za to. Co dzieje się z ,,wymiarem sprawiedliwości” w Polsce. Uznaniowość i kolesiostwo. Mają ukryty cennik chyba w którym podane są kwoty do zainkasowania za upodlenie, sprzeniewierzenie, zniszczenie, doprowadzenie do bankructwa zwykłych rdzennych obywateli Polskich. Narobili tych fundacji sponsorujących i wypłacających po cichu nagrody i pensje – zdrajcom.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.