Komisja Europejska popiera odstrzał dzików

Dziki/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Komisja Europejska popiera plan odstrzału dzików w Polsce. Chwali też władze III RP za podjęte działania.

Odstrzał dzików jest jedną z form walk z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF). Jest ona śmiertelna nie tylko za dzików, które ją roznoszą, ale również dla trzody chlewnej, która coraz częściej pada ofiarą jej ofiarą.

– Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów – powiedział reporterowi RMF FM jeden z urzędników Komisji Europejskiej.

Walka z ASF stała się dla Unii wręcz dramatycznie pilna, bo ASF zagraża produkcji mięsa wieprzowego w Polsce i w całej UE.

Dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży prof. Rafał Kowalczyk pytany o to, czemu populacja dzika w Polsce rośnie, odpowiedział, że zmieniły się działania pewnych czynników. – Czynniki, które kiedyś limitowały populację dzika – niższa dostępność pokarmu czy surowe zimy – w tej chwili nie działają tak jak kiedyś. Mamy łagodne zimy, a brak silnych mrozów i wysokiej pokrywa śniegu, zwiększa przeżywalność dzików. Po drugie zwiększa się baza pokarmowa dla tych zwierząt – powiedział naukowiec.

Wyjaśnił również, że w ciągu ostatnich 30 lat w Polsce obszar upraw kukurydzy zwiększył się kilkunastokrotnie. – Pola kukurydzy oferują dzikom pokarm i osłonę. A kukurydza uprawiana na ziarno dostępna jest na polach nawet w grudniu czy styczniu – wyjaśnił biolog.

medianarodowe.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.