Komisja Wenecka wydała opinię

foto: Lukas Plewnia, licencja CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons
foto: Lukas Plewnia, licencja CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons

Dziś Komisja Wenecka opublikowała swoją opinię na temat zmian dotyczących funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Komisja jest jedynie ciałem doradczym, więc nie ma bezpośredniego wpływu na działania rządów.

Komisja uznała m.in., że „zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania”, odnosząc się tym samym do zmian zatwierdzonych za poprzedniej kadencji Sejmu. „Jeden aspekt konfliktu, nieodłącznie powiązany z poprawkami, dotyczy wyznaczenia nadmiernej liczby sędziów do Trybunału” – głosi dalej opinia Komisji. Generalna konkluzja KW sprowadza się do tego, iż „osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa”.

Opinię Komisji Weneckiej oceniam jako bardzo pasywne powtórzenie racji jednej ze stron sporu politycznego – ocenia  wiceszef MSZ. – Opinia jest złożona z ponad 140 punktów. W kilku miejscach doceniamy złagodzenie języka i zwrócenie uwagi na szerszy polityczny kontekst sporu – dodaje minister Szymański. – Nie demonizowałbym opinii Komisji Weneckiej, ponieważ taka opinia nie jest dokumentem wiążącym. Komisja Wenecka nie jest jakąś wyrocznią, Polska ma swoje demokratycznie wybrane organy, ma parlament, ma sądy, ma inne instytucje państwowe, które sprawują w Polsce władzę i to one powinny decydować, jakie prawo w Polsce będzie obowiązywało, a jakie nie – komentuje  z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek. Z opinii jest zadowolony, co nie było zaskoczeniem, prof. Andrzej Rzepliński, który ocenił, iż „jeśli jakieś państwo chce się zaliczać do państw cywilizowanych”, powinno zastosować się do wytycznych KW.

MGOT/wpolityce.pl, tvn24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.